Вивчаючи кажанів, дослідили й чимало історичної спадщини

20-22 серпня в  рамках 4-го етапу проєкту «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» відбулася експедиція до Виноградівського, Іршавського та Мукачівського районів Закарпаття.

Співробітниками Інституту еколого-релігійних студій Олександром Бокотеєм (керівник проєкту) та Михайлом Біланичем разом із партнерами Андрієм-Тарасом Баштою, Леонідом Покритюком та Олегом Супруненком було обстежено сакральні споруди в таких населених пунктах, як Великі Ком’яти (Виноградівщина), Заріччя, Сільце, Хмільник, Дубрівка, Луково, Імстичево, Білки, Осій, Ільниця, Мала Розтока (Іршавщина), м. Іршава, Дерцен, Нижній Коропець, Жнятино, Павшино (Мукачівщина), м. Мукачево (центр, а також райони колишніх сіл Паланок та Підгород).

У переважній більшості обстежених храмів було знайдено колонії або послід кажанів, в основному це вид Вухань звичайний (Plecotusauritus). Під час обстеження під дахом кожного храму було встановлено спеціальні ящики для кажанів. Чому саме в цей час актуально розвішувати такі ящики? Початок осені – це  час їхнього спарювання, коли самці «співають» самкам і тим самим залучають їх до своїх схованок. Кожен, хто бажає, може почепити в сарай або на дереві, в саду, або ж біля багатоквартирного будинку ящик подібної конструкції.

Будиночок для кажанів, годівниці і шпаківні
ФОТО: СХЕМА ЯЩИКА ДЛЯ КАЖАНІВ
(http://jak.bono.odessa.ua/articles/budinochok-dlja-kazhaniv-godivnici-i-shpakivni.php)

У цілому нашій групі вдалося встановити під дахами храмів уже 13 ящиків. Робиться це відповідно до програми проєкту з метою адаптації та збереження колоній рукокрилих. Метою цих заходів є визначення кількісного та видового складу кажанів. Останнім часом їхня популяція дедалі зменшується, адже вони є дуже вразливими до людської діяльності. Однією з причин є те, що люди  бояться рукокрилих через безглузді міфи, витворені з давніх-давен.

ФОТО: ТИПОВИЙ “БУДИНОЧОК” ДЛЯ КАЖАНІВ, ВСТАНОВЛЕНИЙ ПІД ЧАС ЕКСПЕДИЦІЇ

Ми ж нагадуємо, що кажани важливі для природної екосистеми, а також корисні для сільськогосподарського виробництва, адже вночі вони поїдають велику кількість комах-паразитів, які завдають шкоди сільськогосподарським культурам. Навіть голоси кажанів відлякують комах, бо ж багато видів комах чують ультразвук, за допомогою якого «спілкуються» й орієнтуються в просторі ці тварини. Кажани аж ніяк не несуть загрози для людей, тому боятися їх не слід, як і не потрібно, власне, чіпати їх без потреби. Тому мета нашого проєкту полягає у просвітництві людей щодо відповідального ставлення до Божого Створіння – природи!

Паралельно з дослідженням кажанів вивчалися й птахи, які також полюбляють оселятися у вежах храмів. Насамперед це сови.  У низці храмів були виявлені сліди перебування цих птахів, передусім сича хатнього та рідкісної червонокнижної сипухи, яку недарма називають «церковною совою». Втім, спостереження показують, що ремонтні роботи в церквах, особливо із заміною старих вікон на новітні «євровікна», негативно впливають на популяції птахів, які сотнями років гніздилися  у верхів’ях сакральних споруд. Не заперечуючи потребу утеплення дахів та встановлення новітніх вікон, фахівці-орнітологи пропонують все ж таки враховувати важливість сприяння та підтримки життєвого простору птахів шляхом, наприклад, створення для них гнізд чи хаток для гніздування, влаштування спеціальних невеликих, але достатніх отворів для проникнення птахів усередину церковних веж тощо.

Дослідники не оминули увагою й архітектурно-історичну спадщину, якою славиться Закарпаття, але яка давно потерпає від численних причин занепаду унікальних об’єктів. Так, у селі Луково Іршавського району експедиція відвідала старовинний млин, який належить родині Сенинців. Основі млина вже понад 200 років, причому досі він зберігся в робочому стані, точніше, був відновлений після занепаду, який стався з розвалом місцевого колгоспу. Тоді нащадки перших власників відновили старовинний механізм і тривалий час використовували його за призначенням. На жаль, господар – пан Денис, який турбувався про унікальний дерев’яний механізм, – нещодавно помер, і тепер підтримувати млин у робочому стані нема кому. Вдова та хазяйка Олена Іванівна самотужки не дає собі з цим ради, тож без сторонньої допомоги млин може занепасти. Учасники експедиції спробують донести цю сумну, але важливу інформацію, де тільки зможуть, аби привернути увагу небайдужих та зацікавлених долею двохсотрічної пам’ятки технічної культури.

Ще сумнішим є стан у понад столітньої фари, що була колись обійстям священника греко-католицького храму в селі Дубрівка на Іршавщині. Після реквізиції будівлі у священника в часи радянської влади в ній був сільський клуб, який кілька десятиліть тому занепав, і відтоді добротна фара, справжня садиба з міцними стінами, пивницею, цікавою архітектурою, повільно руйнується. Наразі селяни використовують її для зберігання сіна та малоцінних речей. Сільська рада Дубрівки не здатна самотужки відновити будівлю, повертати ж її у власність церковної громади не квапиться. Втім, навіть якби таке й сталося, то фінансові можливості громади є доволі обмеженими і на реанімацію фари їх точно не вистачить. Відтак, доля вікової пам’ятки сільської архітектури – під великим питанням…

Обстежуючи десятки церковних дзвіниць, учасники експедиції не могли не звернути увагу на дуже цікаве і маловивчене явище – різноманіття пристроїв, які мають безліч народних назв – калатало, деркач, клепач, клепало тощо. Йдеться про механічний звуковий інструмент, який застосовується як православними, так і католиками (але не реформатами) у Велику, або Страсну п’ятницю, у день найсуворішого посту для усіх християн.

Тоді за традицією у церквах замовкають дзвони, натомість застосовують пристрої, що видають «дерев’яний» звук – тріск або стук молоточків.  При цьому конструкція цих пристроїв настільки різна, що практично не повторюється в кожній церкві. В деяких храмах застосовуються нові копії старих пристроїв, старі ж зберігаються або поруч, або в інших господарчих приміщеннях.
Виникла ідея не лише збирати фотоколекцію з метою популяризації стародавньої народної механіки, а й облаштувати музейну експозицію з «тріскотал», які вже вийшли з ладу і непотрібні в храмах, із супровідною інформацією про те, з якої саме церкви вони потрапили до музею, а можливо, відомі й автори цих механізмів.

Під час 4-го етапу проєкту особливо вразило кілька цікавих речей у селі Дерцен Мукачівського району. Зокрема, ми відвідали найбільший в Україні хрест, який сягає 40 метрів і розміщений на найвищому горбі в цьому селі. Тут є також єдина в Україні добровільна пожежна бригада. В селі є лише реформатський храм, який ми й обстежили. На храмі зауважили пам’ятну табичку з написом «Маленький робот» зі списками жертв депортації угорців у 1944-1945 роках. Саме в такому вигляді злочин сталінського режиму й увішов в угорський вокабуляр – «Malenkij robot». Так в угорській історичній практиці називають насильну масову депортацію радянською військовою владою угорськомовного та німецькомовного чоловічого населення призовного віку на території Закарпаття. Наприкінці 1944 року силами НКВС, СМЕРШу та військових 4-го Українського фронту на території тодішнього утворення «Закарпатська Україна» (яке згодом переформували в Закарпатську область УРСР) було проведено масштабну операцію з затримання та депортації чоловіків угорської та німецької національностей.

Для полегшення операції її організатори  вигадали прикриття, начебто чоловіків збирають на триденні відновлювальні «малі роботи» (угорці, незнайомі тоді з російською мовою, чули це як «Malenkij robot»), після виконання яких всі залучені мали повернутися по домівках. Насправді після складення списків, починаючи з 18 листопада 1944 року, всіх зібраних пішими колонами доправляли в концентраційні табори в Сваляві та Самборі.  Під операцію підпадали чоловіки угорської та німецької національності віком від 18 до 50 років, а також всі, незалежно від національності, солдати та офіцери німецької та угорської армії. Після збору затриманих відправили на тривалий термін ув’язнення в табори ГУЛАГу. Точних даних про кількість жертв цієї операції досі нема, але за підрахунками істориків,  вона коштувала життя приблизно  55 000 чоловіків  (близько 10 000 німців та 45 000 угорців). Фактично, додому після відбуття кількарічного покарання повернулася щонайбільше половина заарештованих. На згадку про цю трагедію в усіх селах та містах Закарпаття, де живуть угорці, встановлені пам’ятні знаки на честь загиблих земляків.

ФОТО НАЙБІЛЬШОГО В УКРАЇНІ ХРЕСТА

Отже, проєкт із вивчення біорізноманіття кажанів сприяє не лише виконанню основної мети, а й розширенню можливостей краєзнавчих досліджень та появі нових дослідницьких ідей. Ідея розвідки та систематизації церковних калатал виникла, власне, під час наших експедицій. Цьому дуже допомагає об’єднання експертів із різних галузей. Дослідження триватимуть й надалі, планується охопити частину Ужгородщини та Мукачівщини (які не були досліджені досі), а також Перечинський район.

Дослідники дуже вдячні за гостинність усім, хто щиро приймав їх під час експедицій, передусім отцям, пасторам, їхнім дружинам.

Олег Супруненко, Михайло Біланич

Обстеження храмів Мукачівського району на кількісний та видовий склад рукокрилих-кажанів

22 серпня Працівниками Інституту еколого-релігійних студі разом з партнерами  Башта Андрій-Тарас, Леонід Покритюк та Олег Супруненко було обстежено сакральні споруди Мукачівського району таких сіл: Дерцен, Нижній Коропець, Жнятино, Павшино, Паланок та Підгород. У пережажній більшості обстежених храмів було знайдено колонії кажанів, в основному це вид Вухань звичайний (Plecotus auritus).

Під час обстеження під дахом кожного храму було встановлено спеціальні ящики для кажанів, в загальному вже встановлено 13 ящиків.

Дослідження проводилось в рамках проекту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей).

Продовжити читання “Обстеження храмів Мукачівського району на кількісний та видовий склад рукокрилих-кажанів”

Продовження четвертого етапу експедиції по дослідженню кажанів

21 серпня 2020 року проводилось дослідження біорізноманіття кажанів в сакральних споруд Іршавщини. Працівниками Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами Башта Андрій-Тарас, Леонід Покритюк та Олег Супруненко було обстежено храми таких сіл: Хмільник, Дубрівка, Луково, Імстичево, Білки та Осій. Під час обстеження у деяких храмах було виявлено колонії кажанів та їх послід.

Під дахами кожного храму було встановлено будиночки для кажанів, з метою їх адаптації та збереження.

Дослідження проводилось в рамках проекту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей).

Продовжити читання “Продовження четвертого етапу експедиції по дослідженню кажанів”

Четвертий етап експедиції по дослідженню біорізноманіття кажанів

20 серпня 2020 року відбулась четверта експедиція по дослідженню біорізноманяття рукокрилих – кажанів. Працівниками Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами Башта Андрій-Тарас, Леонід Покритюк та Олег Супруненко було обстежено на наявність чи відсутність кажанів декілька храмів Іршавського району. Зокрема, було обстежено правосланий та греко-католицький храми села Великі Ком’яти та греко-католицький храм в селі Заріччя. Також досліджено греко-католицький храм Непорочного Зачаття та православний Петра і Павла в м. Іршава, церква Вознесіння Господа Ісуса Христа в селі Мала Розтока та ще один греко-католицький храм в селі Білки. В загалом під час дослідження в деяких храмах було виявлено декілька колоній кажанів, в основному це вид Вухань звичайний (Plecotus auritus).

Дослідження проводилось в рамках проекту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей).

Продовжити читання “Четвертий етап експедиції по дослідженню біорізноманіття кажанів”

Зум-зустріч учасників проекту Bat4Man

4 серпня 2020 року відбулася онлайн-зустріч партнерів проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

В зустрічі прийняло участь 10 учасників, які представляли всіх залучених партнерів. Зустріч була досить плідною та оперативною, жодних технічних проблем не виникало. В рамках 50 хвилин всі партнери представили досягнуті результати та обговорили труднощі.

Загальна комунікаційна стратегія проекту є дуже ефективною, оскільки веб-сторінка нараховує вже 300 відвідувачів, кількість підписників Facebook сторінки постійно зростає. За піврічний період реалізації проекту було опубліковано 18 статей у місцевих та міжнародних ЗМІ. Всі партнери проекту мають веб-сторінки про проект, де обмінюються інформацією про кажанів та важливі етапи проекту.

Робочий зошит для дітей розроблений, він буде надрукований, як тільки партнери закінчать роботу над перекладом.

Всі партнери розпочали етап дослідження кажанів. Партнер Товариство по захисту кажанів Словаччини вже встановили реєстратори даних, вони вимірюють температуру та вологість на кількох горищах, було взято біологічні зразки для подальших досліджень, і вже стартували перші освітні заходи з громадськістю. В Україні (партнер Інститут еколого-релігійних студій) були досліджені нові локації, що є великим викликом, і 8 видів кажанів були локалізовані. Польові дослідження в Угорщині (Угорська асоціація орнітології та охорони природи) та Румунії (Асоціація Е-Консалт) тривають. В Румунії деякі старі добре відомі колонії зникли, в Угорщині багато притулків для кажанів перебувають на реконструкції.

Всі партнери стикнулися з негативними наслідками COVID 19: наприклад, ЗМІ не проявляють значного інтересу до діяльності проекту у Словаччині, екологічну діяльність з дітьми важко організувати в Румунії. Але всі ці проблеми можна вирішити таким чином, що не впливатимуть на загальну реалізацію проекту.

Загальним висновком стало те, що завдання проекту виконуються вчасно і наступна зустріч запланована на вересень.

Для отримання детальнішої інформації звертайтеся:

Олександр Бокотей – iers@ircef.org,

директор Інституту еколого-релігійних студій

Зустріч Zoom по обговоренню основних результатів, поточної діяльності та проблемних питань , що виникли протягом реалізації проекту “BAT4MAN…”

Сьогодні Партнери проекту “BAT4MAN
Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, одним з яких є Інститут еколого-релігійних студій (що входить в склад IRCEF) провели зустріч Zoom, щоб обговорити основні результати, поточну діяльність та проблемні питання, що виникли протягом реалізації проекту. Зустріч пройшла успішно, без будь-яких технічних проблем, всі були задоволені результатами 🙂 Для отримання детальної інформації натисніть на посилання https://bat4man.ecoedu.ro/2020/08/04/zoom-meeting-of-the-project/?fbclid=IwAR2xBAxbi9cdxlk7sa6EEapcdsdqub13w6Xoi2A-4kISLXNhIVsxp76YqBs


Джерело https://www.facebook.com/batfourman/posts/156828442647780?__xts__[0]=68.ARDPWUKcFOl2iWlAgS5PJJE6llE0GK7u89yU3X9FX82cUUJCj4iqjJReXyA2wMnGH3ByZDDi63D2s1o8tiwAG8e696ybchGzqyv2hxT2jH6iYrP74r2O2mmkRGbVwIE_hzqo3PIqb97mXkNiIQalJiZ_gA-1YLrMGUb0Kj8Y0sPMWJZsDZmUgP-l_78Nu5Uw6P0TG6NTDf-izatWOL4OrZRIOMY1JvE0TZnErPqVQS2DckrK9ZC6faVqY29qyZHmgUpkfPd6ppx3GCFNExxLdW_LVtx2wrQ62LE1Zg6b5jF_sIG9A61oNC2yMyufHeBQtIp9SMr3b6V7d7DaMM3BBLE&__xts__[1]=68.ARCjsqkO4mgAVz1bz1X8WyduDJNvVUghYNSpYw40Ka5RQGrx7rBaZeZoFCGG-kXuaxSrz8nT0YAxYz2HyUu1FG33KYgoHTbiWwmgucXuVJDdLGnGdM9xR_uknaGMIWG28qABwx4Jy24kOHIoRW9h0VGRnVcBkl9qk7OpU3Fu7vBySyeVUdYv3GWbaGwDbcpZvbQjh9VOixBE6Ic02PRAi7wepyKaAE_zX3hdru-po8lL0GiS7O4_PyVecBhtegYdFTVKHt0y5IFpQAlfOk4-iLJIpQFjiBSW1xx769C4IJ3gXLO53Z79HvTcvAMcwWP0mS0rWk22JkUYJvmvLJko-Mw&__tn__=-R

Кажани Ржищівської ОТГ

Вивчення фауни Ржищівської ОТГ тривають! 17-20 липня наші колеги, вчені Інститут Зоології (Lena Godlevska, @Павло Воробей, Maria Savchenko) вперше досліджували місцеву фауну рукокрилих.

Дослідження кажанів – справа доволі непроста, а результат багато в чому залежить від методів, використаних під час роботи. За три дні й три ночі вчені встигли попрацювати в дев’яти населених пунктах в околицях Ржищева, оглянули кілька десятків будівель – потенційних сховищ кажанів як зсередини, так і зовні. Фахівці також провели детекторні обліки кажанів трансектним методом – за допомогою ультразвукових детекторів, що перетворюють звуки, що видають кажани в польоті, на чутні людиною; за цими звуками можна визначити вид кажанів. Використовуючи методи контактного огляду, вчені досліджували стать та вік кажанів, що мешкають улітку в межах території ОТГ.

Робота хіроптеролога завжди цікава й непередбачувана. Ніколи не знаєш, що чекає на тебе в наступному населеному пункті, парку, корівнику або льосі!

Дослідники виявили на території Ржищівської ОТГ 10 з 28 видів рукокрилих, що мешкають в Україні! Знайдено сховища материнських колоній, поодиноких особин і навіть сховища, населені виключно самцями.

Крім того, працівники Фонд захисту біорізноманіття України та Екологічна Дослідницька Станція “Глибокі Балики” провели вченим екскурсію перспективними для обстеження територіями та долучились до теренових досліджень.

Кажани фауни України мають державний та міжнародний охоронні статуси (охороняються Червоною книгою України, угодою EUROBATS, Бернською, Боннською конвенціями та Конвенцією про охорону біологічного різноманіття). Ці тварини надзвичайно вразливі, і при цьому – корисні сусіди та цінні помічники сільського господарства. А ще вони пухнасті і милі😊

☝️Проте, не забувайте, що кажани – дикі тварини, при контакті з якими варто дотримуватись техніки безпеки. Не варто брати кажанів до рук без нагальної потреби. Якщо потреба є, одягайте товсті рукавиці.

Дослідники висловлюють щиру подяку волонтеру Максиму Марущаку, який взяв участь у проведенні досліджень.
Кажани / Летучие мыши / Bats

Джерело https://www.facebook.com/UkrainianNatureConservationGroup/posts/580839949270838

Перші будиночки для кажанів

Спеціально для проекту “BAT4MAN Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України” інклюзивною майтернею “Паралельний світ” були розроблені будиночки для кажанів наступної конструкції:


Створені вони за кресленнями. представленими на сайті “Союзу охорони прирооди Німеччини” (Nabu) https://www.nabu.de/downloads/praxistipps/fledermauskasten.pdf?fbclid=IwAR0GQ66epiDgnN7bXVy4dN6kQ4P8jLoQpV1nq9KhU2EZGUNDCa9SEIUrXMk