Сьогодні, 19 липня 2024 року, в підвалах Ужгородського замку відбувся пізнавально-розважальний вечір «Зустріч із повітряними акробатами ночі», організований Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм ім. Тиводара Легоцького у співпраці з Інститутом еколого-релігійних студій (координатор проєктів Наталія Куля).
Модерувала захід Валерія Русин, завідувачка відділу історії та краєзнавства музею. Спочатку вона надала привітальне слово директорці музею Ользі Шумовській та заступнику керівника програми Центральної Азії та Східної Європи Союзу охорони природи та біорізноманіття Німеччини (NABU) Тимофеєву Івану.
На захід прийшло чимало батьків із дітьми різного віку, тож для малечі спеціально було організовано невеличку промовиставу «Пригоди Кожика і Летика» від провідного майстра сцени, актора Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Бавка» Миколи Карпенка та його колегині Дарʼї Голян. Ця вистава створена за мотивами екологічної казки «Кажанчики» Наталії Гумен-Біланич, виданої ІЕРС. Наприкінці заходу цю книжечку разом із іншими роздатковими матеріалами присутні отримали в подарунок.
Основним інформаційним наповненням заходу була відкрита лекція «Зустріч із повітряними акробатами ночі», яку прочитала Альона Прилуцька – біологиня та співзасновниця Українського центру реабілітації рукокрилих (м. Харків). Лекторка поділилася цікавинками про кажанів та їхню важливість в екосистемах, розповіла про заходи охорони та реабілітації.
Крім того, присутні мали змогу взяти участь у фотосесіях, різноманітних іграх та творчих майстер-класах від екотренерів – співробітників музею та Інституту еколого-релігійних студій, що додало заходу додаткової інтерактивності та пізнавального характеру. Зокрема, старший науковий співробітник сектору природи музею Руслана Джахман провела майстер-клас із виготовлення тематичних листівок, Ольга Величканич разом із дітками виготовляла закладки для книжок із зображенням милих кажанчиків, що їх діти власноруч розмальовували, а Леся Прилуцька – майстер-клас із виготовлення оригінальних оригамі «кажани» (ці вироби здатні імітувати політ кажана).
Захід пройшов у дружній та доброзичливій атмосфері, де усі охочі змогли не лише дізнатися більше про рукокрилих, а й зануритися в унікальну атмосферу містичного підземелля замку разом із експертами та насолодитися його прохолодою на тлі спекотного літнього вечора. Окрім пізнавальних призів (наліпок, книжок, магнітиків), гості отримали ще й купу позитивних емоцій, нових знань та естетичної насолоди від дотику до живої витонченої природи – кажанів. Як дітки, так і дорослі в захопленні торкалися пухкого тільця крихітних рукокрилих (вид нетопиру), яких представили науковці. Опісля кажанчиків знову повернуть у природний для них простір, а відвідувачам зостануться незабутні враження та фото крихітних рукокрилих, які живуть довкола нас і потребують бережливого ставлення та турботи.
Завідувач сектору природи, Біланич М.