Сенсаційна знахідка під час обліків кажанів Боярської ЛДС

Цього липня науковці-хіроптерологи з Інституту зоології ім. Шмальгаузена та члени нашої групи дослідили окремі ділянки лісів Боярської ЛДС. Саме тут збереглись старі дубові ділянки, важливі для кажанів. Метою експедиції було дослідження видового складу кажанів цих ділянок та пошук їхніх сховищ. Загалом під час експедиції ми обстежили пішки понад 30 км лісових ділянок!

На изображении может находиться: 3 человека, дерево, небо, на улице и природа

У результаті детекторного обліку ми виявили 9 видів кажанів. Неочікуваною і сенсаційною стала перша за 37 років реєстрація широковуха європейського в лісі поблизу села Віта-Поштова. Востаннє біля Києва (с. Лісники) цей вид знаходили в 1983 році.
Крім того, вчені виявили більше десяти сховищ кажанів у дуплах дубів середнього та старшого віку на різних ділянках Боярської ЛДС. Сховища часто розташовуються в деревах, що ростуть поблизу водойм – обстежених річок Притварка та Сіверка, а також ставків. Найбільша концентрація сховищ спостерігалась на ділянках з великою кількістю порожнистих дубів.

На изображении может находиться: дерево, небо, растение, на улице и природа

Усі види кажанів нашої фауни занесені до Червоної книги України. Улітку, у період виведення кажанами потомства, будь-які порожнини в деревах, наприклад, дупла, слугують сховищами для материнських колоній (самки кажанів оселяються разом у сховищах, створюючи належні умови для виведення потомства) і для поодиноких особин кажанів.

Літо – дуже важливий період для цих тварин, адже саме цього сезону народжуються та навчаються літати дитинчата. Тому в цей час кажани потребують надійних сховищ, в тому числі – природних!

На жаль, саме такі лісові ділянки часто потрапляють в категорію “санітарних рубок”, і знищення дозрілих дерев з будь-якою метою позбавляє кажанів їхніх сховищ та можливості в безпеці вивести потомство. Своєчасне виявлення рідкісних видів важливе для запобігання вирубки важливих для їх збереження лісових масивів!

Фото: Lena Godlevska, Максим Марущак та Yalyna Strokina

Джерело: https://www.facebook.com/UkrainianNatureConservationGroup/posts/574725913215575

Дослідження храмів м. Виноградова

Минулого тижня стартував третій етап експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих – кажанів. Було обстежено декілька храмів м. Виноградова: реформатський, православний, греко-католицький храм Успення Пресвятої Богородиці, римо-католицький храм та монастир францисканів. Під час дослідження було зафіксовано наявність колоній кажанів, а саме в реформатському, православному та в римо-католицькому храмах. В греко-католицькій церкві та монастирі францисканів нажаль не було виявлено кажанів ( оскільки греко-католицький храм є досить новий).

Продовжити читання “Дослідження храмів м. Виноградова”

Що робити, якщо ви знайшли кажана або він залетів до вашого помешкання?

На фото: Вухань звичайний

Як усім відомо, взимку кажани сплять, а якщо бути точнішим – перебувають у стані гібернації (своєрідний енергозберігаючий режим). Але не всі знають, що за певних обставин кажани можуть пробуджуватися від зимового сну, активно себе поводити і навіть літати.

Продовжити читання “Що робити, якщо ви знайшли кажана або він залетів до вашого помешкання?”

Дослідження храмів Виноградівщини

10-07-2020 продовжуються дослідження біорізноманіття кажанів в рамках проекту  «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» ( керівник Олександр Бокотей).

Продовжити читання “Дослідження храмів Виноградівщини”

Продовження третього етапу дослідження колоній кажанів в храмі с. Богаревиця, Іршавського району

11.07.20 в рамках проекту «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник Олександр Бокотей) було досліджено православний храм села Богаревиці, що на Іршавщині на наявність або відсутність колоній кажанів.

Продовжити читання “Продовження третього етапу дослідження колоній кажанів в храмі с. Богаревиця, Іршавського району”

Дослідження біорізноманіття кажанів у храмах с. Великі Береги, Берегівського району

11.07.20 досліджено два храми у селі Великі Береги, що на Берегівщині. В першому греко-католицькому храмі св. Георгія Побідоносця кажанів нажаль не було виявлено, оскільки храм новий. Другий – реформатський храм, в якому нажаль так само не виявлено жодної колонії кажанів, оскільки недавно в храмі проводились ремонтні роботи. Сам храм старовинний, побудований в 1405 році. Також є окремий вхід на дзвіницю.

Продовжити читання “Дослідження біорізноманіття кажанів у храмах с. Великі Береги, Берегівського району”

Дослідження рукокрилих – кажанів в селі Кідьош, Берегівський район

11.07.20 продовження експедиції по дослідженню кажанів в селі Кідош, Берегівського району. Дослідження проводилось працівниками Інституту еколого-релігійних студій та партнерами Башта Андрій-Тарас, Леонід Покритюк, Олег Супруненко в рамках проєкту «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» з керівником Олександром Бокотеєм.

Продовжити читання “Дослідження рукокрилих – кажанів в селі Кідьош, Берегівський район”

Продовження третього етапу дослідження біорізноманіття кажанів у храмах Закарпаття

10.07.20 в рамках проекту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей) було досліджено реформатський храм в с. Бене, Бергівського району, який до 1530 року був католицькою церквою. Два храми – реформатський та греко-католицький в селі Вербовець, Виноградівського району, а також в с. Матієво, що на Виноградівщині реформатський та греко-католицький храми.

Продовжити читання “Продовження третього етапу дослідження біорізноманіття кажанів у храмах Закарпаття”