Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України
Берегівщина, Чікош – Горонда, 28-02-2021.Роботи виконуються в рамках проекту «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України»” за фінансової підтримки Європейського Союзу.
У подальшому планується виготовлення 20-ти совинних гнізд.
27 лютого 2021 року була здійснена завершальна чистка горища Греко-католицького храму парафії Покрова Пресвятої Богородиці в смт Кольчино.
Провели очищення співробітники Інституту еколого-релігійних студій.
Чистка здійснена в рамках проєкту HUSKROUA/1702/6.1/0021 ”Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу (координатор проєкту Олександр Бокотей).
Щиро вдячні за сприяння о. Івану Токару – пароху храму
Сьогодні, 26 лютого в Резиденції Мукачівських єпископів за адресою м.Ужгород, пл.А.Бачинського 1а – відбувся круглий стіл за результатами першого етапу реалізації проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 BAT4MAN “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за співфінансування Європейського Союзу.
Проект BAT4MAN є логічним продовженням співпраці з німецькими партнерами з Союзу охорони природи Німеччини (NABU), які результативно впроваджують більше 20-ти років проект «Lebensaum Kirchturm» (Життєвий простір церковної вежі). Оскільки саме в вежах сакральних споруд протягом століть, без значного антропогенного тиску, сформувався корінний набір рідкісних видів тварин, які в інших місцях зникли або стали рідкісними.
Круглий стіл розпочався за благословенням Голови Комісії з питань екології Мукачівської греко-католицької єпархії владики Ніла. Владика наголосив на важливості даного заходу – оскільки завданням Комісії з екології є поглиблення екологічної свідомості вірників і всіх людей доброї волі на основі екологічного вчення Церкви. Також Єпископ Ніл наголосив на важливості екологічних зобовязань Церкви і розповів про актуальні екологічні ініціативи МГКЄ протягом останнього часу.
Владика Ніл зробив приємний сюрприз у вигляді подячного листа від Мукачівської Греко-Католицької єпархії і нагородив Тимофеєву Ольгу Олександрівну – члена Комісії з питань екології МГКЄ, знану освітянку, журналістку, викладачку Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, авторку багатьох навчально-методичних посібників і художніх видань для дітей і дорослих – за активну багаторічну співпрацю та високопрофесійне висвітлення питань національного, духовного, екологічного виховання на ТБ і сторінках всеукраїнських та зарубіжних видань і фахових часописів. Він високо відзначив особливий внесок пані Ольги в розвиток духовної поезії та її неординарне поєднання у тематиці церковних храмів і природи як храму, створеного Богом.
Зауважимо, що світлини авторства Ольги Тимофеєвої були представлені на круглому столі і на прес-конференції.
Сьогодні, 26 лютого в резиденції Мукачівських єпископів за результатами круглого столу відбулась пресс-конференція під час якої було висвітлено проміжні результати проекту BAT4MAN “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми HUSKROUA/1702/6.1/0021.
Під час пресс-конференції провідні експерти Бокотей Олександр, Башта Андрій-Тарас, Біланич Михайло надали відповіді на цілий спектр питань поставлених журналістами регіональних ЗМІ.
Експерти у своїх доповідях прозвітували про результати першого року проекту, а також доповіли про особливості життєдіяльності видів та угруповань кажанів та сов, які проживають у вежах сакральних споруд Закарпатського регіону.
25 лютого 2021 року в рамках проєкту HUSKROUA/1702/6.1/0021 ”Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу (координатор проєкту Олександр Бокотей), співробітники Інституту еколого-релігійних студій провели санацію горища та вежі храму парафії св. Петра і Павла села Минай (Ужгородський район).
Роботи виконуються в рамках проекту «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України»” за фінансової підтримки Європейського Союзу.
26 лютого 2021 року о 10.00 відбудеться круглий стіл “Життєвий простір церковних веж – один з останніх надійних місць збереження рукокрилих” в рамках проекту “BAT4MAN: Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України” за фінансової підтримки трансграничної співпраці ENI CBC Programme Європейським Союзом.
Під час проведення круглого столу буде висвітлено проміжні результати проекту BAT4MAN в Україні, які досягнуто Інститутом еколого-релігійних студій протягом першого року реалізації за підтримки релігійних та місцевих громад Закарпаття; висвітлені робочі плани на майбутнє.
Після проведення круглого столу об 11:00 відбудеться прес-конференція.
Захід відбудеться у Резиденції Мукачівських єпископів за адресою: м. Ужгород, пл. А. Бачинського 1а.
Організатори проекту: Інститут еколого-релігійних студій (Україна), Асоціація Е-Консалт Сату Маре (Румунія) у партнерстві з Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи.
Для отримання більш детальної інформації:
Інформаційна служба ГО «Інститут еколого-релігійних студій»
Цей матеріал підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю бенефіціарів проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
13 лютого 2021 року в рамках проєкту HUSKROUA/1702/6.1/0021 ”Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу (координатор проєкту Олександр Бокотей), співробітники Інституту еколого-релігійних студій провели санацію горища та вежі Свято-Миколаївського храму парафії Різдва Пресвятої Богородиці (Ужгородський район https://mgce.uz.ua/parafiya-rizdva-presvyatoyi-bogorodyczi-s-yarok/).
Парох храму – о. Андрій Долинич.
Храм святого Миколая досить старий. Збудований ще на початку 19-го століття. На наявність кажанів його обстежували науковці в процесі реалізації проекту “Bat4man” 6 червня 2020 року. Разом з науковцем Андрієм-Тарасом Баштою тут було виявлено вуханів роду Plecotus sp.
Екологічне виховання – це неперервний процес навчання, виховання, самоосвіти, накопичення досвіду і розвитку особистості, спрямований на формування ціннісних орієнтацій, норм поведінки і спеціальних знань щодо збереження навколишнього природного середовища і природокористування, реалізованих в екологічно відповідальній діяльності.
Дбайливе ставлення людини до природи складається не тільки з уміння використовувати її плоди. Дуже важливим є те, щоб усвідомлення значимості природи стало внутрішнім надбанням особистості.
Саме тому, команда Інституту еколого-релігійних студій проводить різні природоохоронні заходи аби привернути увагу молоді та всім людям доброї волі до відповідального ставлення до Природи, яка дарована нам Творцем.
І одним з таких заходів став проведений нами сьогодні воркшоп по виготовленню бет-боксів для кажанів, який проводили експерти ІЕРС для учнів 8-х класів УСЗОШ №2 в одному з читальних залів обласної бібліотеки для дітей та юнацтва м. Ужгорода.
Захід проведений в рамках реалізації проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу (координатор Олександр Бокотей).
Партнерами в реалізації міжнародного проекту BAT4MAN виступають відомі в природоохоронному світі організації: ECONSULT ASSOCIATION (Румунія);
10 лютого 2021 року в м. Ужгород відбудеться воркшоп з виготовлення ящиків для кажанів у рамках реалізації проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”.
Воркшоп (початок об 15:00) відбудеться за участі представників українських НУО, екоактивістів, представників релігійних спільнот. Під час воркшопу буде продемонстровано техніки створення ящиків для кажанів, а також проінформовано молодь про різні види кажанів, які проживають у регіоні та про той позитивний вплив, який вони здійснюють на локальні екосистеми. Під час воркшопу також буде висвітлено заходи, які можна використовувати з метою захисту їх колоній. Захід відбудеться 10 лютого 2021 року в Закарпатській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва.