Наукові джерела минулого про кажанів

Кажанів в Україні та, зокрема, на Закарпатті, інтенсивно почали досліджувати на межі XX-XXІ століть. Однак вивченням рукокрилих місцеві науковці займалися задовго до цього.

Підтверджує це книга “Природнича історія пана фон Бюффона” (“Herrn von Buffons Naturgeschichte”) 1785 року видання, знайдена у відділі стародруків бібліотеки Ужгородського національного університету. У книжці є розділ про кажанів, ілюстрований чудовими малюнками різних видів рукокрилих:

Оскільки в нашому краї в ті часи своїх друкарень не було, освітні заклади та окремі зацікавлені наукою люди користувались іноземною літературою. Отож, цілком імовірно, студенти та науковці були знайомі з деякими видами рукокрилих нашого краю саме завдяки цьому виданню.

Такі старовинні публікації є важливими та цікавими для Інституту еколого-релігійних студій, який цікавиться історією досліджень навколишнього середовища та природничої освіти, тісно пов’язаної із церковними навчальними закладами.

Інформаційна служба ІЕРС

Хто з птахів і звірів знайшов прихисток на горищах храмів – досліджували науковці

З 11 по 13 серпня на Тячівщині проходив новий етап досліджень веж та горищ церков Закарпатської області, з метою пошуку можливих представників тваринного світу, які можуть там проживати, а саме кажанів, сов та інших птахів і звірів, які облюбували цю унікальну нішу для свого прихистку.

До команди дослідників увійшли Андрій-Тарас Башта – кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат Національної академії наук України та Михайло Біланич – завідувач сектору природи Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького, співробітник Інституту еколого-релігійних студій.
У перший день досліджень були обстежені церкви від Тячева до Нересниці. 

Продовжити читання “Хто з птахів і звірів знайшов прихисток на горищах храмів – досліджували науковці”

Під дахом храму: в гостях у несправедливо обвинувачуваних у посібництві COVID-19 – кажанів

Фото 2. Під куполом храму ( Джерело фото: https://pravlife.org/ru/content/pochemu-chasto-mozhno-uvidet-lyudey-stoyashchih-v-hrame-pod-samym-kupolom-eto-osoboe-mesto-s)

Буває, що певна можливість випадає, мабуть, раз у житті. Так трапилося, що нещодавно три дні поспіль мені довелося побувати там, де мало хто буває, почути і побачите таке, що чують і бачать одиниці, навідатись у такі місця рідного краю, де ще не бував, хоч і живу зовсім недалеко, ну і познайомитись із багатьма цікавими та щирими людьми.
Річ у тому, що досі ще ніхто не досліджував кажанів на горищах храмів більшої частини Закарпатської області. І тут знову підтверджуються слова, сказані колись відомим закарпатським краєзнавцем та археологом Федором Потушняком: «Там, де я живу, – своя Африка, її теж треба досліджувати». В наш час, хоч і відомо, що в області офіційно нараховується 23 види кажанів, але про їхні місця існування та інші особливості життя в деталях відомо далеко не все.
Ці унікальні тварини – ссавці, які здатні літати, – є досить вразливими видами живих організмів і тому внесені до Червоної книги. В основному вони живуть у печерах,  у дуплах дерев, у підвалах та на горищах будинків. Звичайно, поселяються вони й у вежах та на горищах церковних храмів.

Продовжити читання “Під дахом храму: в гостях у несправедливо обвинувачуваних у посібництві COVID-19 – кажанів”

Кажани ― друзі виноробів

У зв’язку з міфічно-забобонними і несправедливими обвинуваченням кажанів як «співучасників» пандемії коронавірусу саме вчасно, початком березня 2020 року стартував проект «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» метою якого є спільний захист кажанів в рамках активних природоохоронних заходів, кампаній з інформування громадськості та популяризації передового досвіду серед місцевого населення прикордонних регіонів України, Угорщини, Словаччини та Румунії. Винороби Закарпаття повинні бути вкрай зацікавлені в підтримці рукокрилих, оскільки в раціон кажанів входять і шкідники винограду – такі як виноградний метелик і інші. Французькі виноградарі усіляко сприяють розширенню місць зимівлі та всебічному захисту кажанів, оскільки критично залежать від них. Більш детально про користь кажанів для виноробів у статті «Кажани – друзі виноробів», яку люб’язно переклала з французької співробітник Інституту еколого-релігійних студій, стипендіат Німецького екологічного фонду (DBU), Наталія Димань. Інформаційна служба Інституту еколого-релігійних студій

Продовжити читання “Кажани ― друзі виноробів”

Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України

ПРЕС-РЕЛІЗ

BAT4MAN

Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України

Ужгород, 8 квітня, 2020

           Загальна мета проекту BAT4MAN – підтримка сталого використання навколишнього природного середовища в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України шляхом спільного захисту кажанів в рамках активних заходів з їх збереження, кампанії з підвищення обізнаності громадськості та поширення передової практики для місцевих громад.

Продовжити читання “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”