Розпочалась сезонна міграція кажанів

А мігруючі зграї знаходять відпочинок у різних місцях. Наприклад, у квартирі, якщо ви забули зачинити на ніч вікно.

Сітки на вікнах вирішують багато проблем, не тільки рятують ваших домашніх тварин від польоту у вікно, а й вас, від прильоту у вікно чогось дивовижного.

Джерело: https://www.facebook.com/vasyliuk.oleksii/posts/pfbid0LQxX9AcMBNx71PZuhYU3Fx7KrSeEyKJSF4wG5Pc7ZnNRUfa9jrxGBerBei6Tx2aRl

Заключний етап досліджень кажанів по проекту Bat4Man

13 серпня 2022 року – третій день заключного етапу досліджень веж та горищ церков та храмів Закарпатської області, з метою пошуку кажанів, сов та інших птахів і звірів, які облюбували цю унікальну нішу для свого прихистку.

Третій день досліджень приніс нові результати досліджень з нових територій.
Продовження обстеження церков Тячівського району, цього разу в селах Петрушево, Терново, Крива, Руське Поле, Вонігово, Колодне та в місті Тячів. За третій день дослідження було досліджено 9 храмів. Результати цього дня виявились достатньо насиченими, оскільки в більшості випадків вдалось виявити кажанів, птахів та сліди їх перебування на досліджуваних територіях.

Продовжити читання “Заключний етап досліджень кажанів по проекту Bat4Man”

“Збережемо рукокрилих Закарпаття”: воркшоп для дітей з християнського табору в м. Мукачево

“Одностайними є наші переживання стосовно небезпеки знищення створіння. Людина отримала його, щоб могти здійснити Божий план…”
Відповідальність за створіння у вченні Папи Венедикта XVI, – 2012. – С.30-31.

Рукокрилі – єдині ссавці у світі, здатні до активного польоту. Для орієнтування в просторі вони користуються складними механізмами ехолокації. Усього вченими вивчено і описано близько 1100 видів рукокрилих. І лише три з них відносяться до вампірів, в їх раціон входить свіжа кров. Але вони нападають на людину надзвичайно рідко, віддаючи перевагу крові сплячої великої рогатої худоби.

Жоден з видів летючих мишей не несе загрози людині, хоча під час укусу можуть переносити різні захворювання (тому потрібно бути з ними обережними, не брати голіруч, лиш у рукавицях або з допомогою якоїсь цупкої тканини). Близько половини всіх існуючих нині видів кажанів знаходяться на межі вимирання і занесені до Червоної книги.

Продовжити читання ““Збережемо рукокрилих Закарпаття”: воркшоп для дітей з християнського табору в м. Мукачево”

Учасникам літнього християнського табору про маленьких акробатів ночі

Кажани поширені на всіх континентах, крім полюсів. За кількістю видів ці тварини поступаються тільки гризунам. У межах України найбільше кажанів водиться у Кримському та Карпатському регіонах. Серед усіх видів, які зустрічаються на території України, поряд: з людиною найчастіше живуть вухані, нічниці та кажан пізній.

Кажани дуже вразливі види тварин. Більшість охороняються Законом України. До Червоної книги України занесені підковоноси, нічниці, вечірниці, нетопирі, широковух європейський та довгокрил звичайний, а нічниця ставкова, нічниця Наттерера та вечірниця велетенська – ще й до Європейського Червоного списку.

З кажанами звязані цікаві і позитивні прикмети:

  • Кажани ввечері густо літають – завтра буде гарна погода.
  • Повернулися з півдня перелітні кажани – прийшла справжня весна.

Ці всі особливості кажанів, а також розвінчання міфів про них, які спричиняють негативне ставлення до цих корисних тварин змогли дізнатись учасники літнього табору, який щотижня організовує Соціально-Катехитичний центр Мукачівської Греко_Католицької єпархїі у с. Анталовці під час ворк-шопу, який провів експерт Інстиутут еколого-релігійних студій Доніченко Андрій.

Пан Андрій є головою товариства людей з інвалідністю і разом з ними виготовляє багато важливих для охорони природи речей, зокрема бет-бокси – спеціальні “готелі” для кажанів. Влітку кажани розмножуються і такі бет-бокси сприяють можливості прихистку їхнім колоніям самок. Тому вони грають роль ніби пологових будинків для рукокрилих.

Продовжити читання “Учасникам літнього християнського табору про маленьких акробатів ночі”

Воркшоп “Загадкові і таємничі кажани та їх життєвий простір”

Проведений нами сьогодні воркшоп по виготовленню бет-боксів для кажанів, який проводив експерт ІЕРС Михайло Біланич для діток та молоді – учасників літнього табору в соціально-катехитичному центрі   Мукачівської Греко-Католицької єпархії (с. Анталовці, Ужгородського району). Нещодавно тут відбулось відкриття виставки  «Повітряні акробати ночі»: https://www.bat4man.org.ua/?p=2187

Спочатку молодь ознайомилась з біологією кажанів, дізналась особливості їх, як єдиних ссавців, які володіють справжнім польотом.

Далі молодь проглянула еколого-просвітницьке відео про життя кажанів.

Продовжити читання “Воркшоп “Загадкові і таємничі кажани та їх життєвий простір””

У Великому Березному встановили ящики (бетбокси) та дата-логери для дослідження кажанів

Працівники відділу наукової та еколого-освітньої роботи Ужанського НПП продовжили роботу по впровадженню проекту BAT4MAN —  «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України».

Проект виконується Асоціацією Є-Консалт Сате Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи.

При сприянні отця Сергія греко-католицької єпархії на дахові греко-католицького храму в Великому Березному встановили ящики (бетбокси) для кажанів, які будуть служити для народження і виховання майбутнього потомства. Також встановили прилад даталогер, який буде регулярно вимірювати температуру і вологість під дахом храму, що дасть змогу встановити, при яких оптимальних показниках навколишнього середовища народжується і виростає потомство кажанів.

Знайомтесь – загадкові кажани! Воркшоп із виготовлення ящиків для кажанів

Страх – це нормальна фізіологічна реакція людського організму. Особливо коли людина стикається із чимось невідомим, загадковим. Кажани завжди вселяли страх у людей, асоціюючись із вампірами і графом Дракулою.


Також останнім часом на фоні пандемії COVID-19 спостерігається явище «хіроптофобії», або страху перед кажанами. Про те, чим особливі ці тварини, де живуть рідкісні види кажанів, чому їх потрібно охороняти і в які міфи, пов’язані з кажанами, не варто вірити, розповіли під час еколого-освітнього заходу педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру Ольга Величканич і Оксана Стрічко.

Цього разу педагоги завітали до дітей внутрішньо переселених осіб, які тимчасово проживають у природничо-гуманітарному коледжі Ужгородського національного університету.Кажани – нічні таємничі створіння, побачити яких на власні очі можна нечасто. Є серед них маленькі і великі, симпатичні і не дуже. Але в більшості своїй вони абсолютно нешкідливі, а також беззахисні перед людиною, і ставитися до них потрібно дбайливо.


Рукокрилі – єдині ссавці у світі, здатні до активного польоту. Для орієнтування в просторі вони користуються складними механізмами ехолокації.
А ще кажани – надзвичайно вразливі тварини, котрі характеризуються дуже низькою плодючістю: як правило, самка народжує всього одне дитинча на рік!
І, до речі, як і інші ссавці, самки вигодовують своїх малят грудним молоком, а не комахами. Ті кажани, що харчуються нектаром, беруть активну участь у запиленні рослин.
Усього вченими вивчено і описано близько 1100 видів рукокрилих. І лише три з них відносяться до вампірів, в їх раціон входить свіжа кров. Але вони нападають на людину виключно рідко, віддаючи перевагу крові сплячої великої рогатої худоби.
Жоден з видів летючих мишей не несе загрози людині, хоча під час укусу можуть переносити різні захворювання.
Близько половини всіх існуючих нині видів кажанів знаходяться на меж вимирання і занесені до Червоної книги. Людська цивілізація витісняє їх, а шумове забруднення заважає їм орієнтуватися в просторі.


У кажанів дуже мало природних ворогів, лише іноді вони стають здобич сов, денних хижих птахів, лисиць. А от найбільшою загрозою для них є хвороби та людська діяльність. Серед основних загроз для популяцій кажанів є деградація біотопів та застосування деяких пестицидів. Навіть розвиток вітрової енергетики (у разі неправильного вибору місця розміщення вітрової електростанції) несе серйозні загрози популяціям рукокрилих. Користь кажанів важко переоцінити. Впродовж теплого періоду року лише одна невелика колонія рукокрилих (20-40 особин) може спожити від 60 до 150 тисяч комах, загальною вагою близько 15 кілограмів. І що особливо важливо, вони живляться комахами сутінково-нічного типу активності, яких птахи практично не споживають.

Тому їх потрібно оберігати. Адже, причини їх зникнення іноді досить банальні, зокрема елементарна неграмотність і забобони людей. Серед інших причин: вирубування дуплистих дерев (деякі види кажанів селиться в дуплах), застосування різних отрутохімікатів та відсутність придатних місць для проживання.
А як можемо ми, люди, допомогти цим маленьким істотам вижити поруч із нами? Відповідь на це питання шукали діти, включившись у обговорення цікавого і повчального відеоролика, наданого Союзом охорони природи Німеччини (NABU).
Також під час заходу учасники мали змогу попрактикуватися у монтуванні bat-боксів (будиночків для кажанів). Допомагав їм у цьому Андрій Доніченко, співробітник Інституту релігійних студій, який власноруч розробив їх як збірні конструкції, змонтувати які під силу навіть дівчаткам.
Захід проведено в рамках проєкту Bat4Man «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України», що виконується Асоціацією Е-Консалт Сату Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи і фінансується
Програмою транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-
Румунія-Україна 2014-2020.

Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-
експериментальної роботи ЗОЕНЦ
Оксана Стрічко, методистка відділу екології та природоохоронної роботи
ЗОЕНЦ

Інформаційна служба ІЕРС