ВОРКШОП З ВИГОТОВЛЕННЯ ЯЩИКІВ ДЛЯ КАЖАНІВ У РАМКАХ ПРОЕКТУ BAT4MAN

20 жовтня 2020 року відбудеться воркшоп з виготовлення ящиків для кажанів у рамках реалізації проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Воркшоп відбудеться за участі представників українських НУО, екоактивістів, представників релігійних спільнот. Під час воркшопу буде продемонстровано техніки створення ящиків для кажанів, висвітлено заходи, які можна використовувати з метою захисту колоній кажанів, також буде проінформовано про види кажанів, які проживають у регіоні та той позитивний вплив, який вони здійснюють на локальні екосистеми.
Захід відбудеться 20 жовтня 2020 року у м. Ужгород, Музей архітектури і побуту (Скансен); вул. Капітульна, 33/а.

Захід буде проведений з дотриманням усіх вимог соціальної дистанції, наявність маски обовязкова (в разі відсутності учасникам буде видана одноразова).

Для отримання детальнішої інформації просимо звернутися до Інформаційної служби Інституту еколого-релігійних студій: iers@ircef.org
(Відповідальний – Олександр Бокотей – керівник ГО «Інститут еколого-релігійних студій»).

Цей матеріал підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю бенефіціарів проекту та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

З приходом осені у природі відбуваються суттєві зміни, все поступово готується до зими

З приходом осені у природі відбуваються суттєві зміни, все поступово готується до зими. Це ж стосується і кажанів. У цих тварин почався сезон міграції – вони покидають літні сховища й шукають зимові. Під час цього сезону важливим для рукокрилих є знайти собі тимчасові укриття для днювання. Тому вони з легкістю можуть використати ваші житлові чи офісні приміщення, балкони чи горища, для цього достатньо лише залишити наніч відкритим вікно. Так днями житель с. Залуква передав у Галицький НПП кажана, який вночі залетів до нього у кімнату через відчинене вікно. Працівниками парку тварину було оглянуто, встановлено її вид і стать. Це був абсолютно здоровий самець вечірниці рудої, тому тварину повернули у лоно природи. Хочемо вам нагадати, якщо до вас вночі завітають такі непрохані гості, не впадайте у паніку, обережно (обов’язково одягнувши рукавиці!!!) зловіть тварину і випустіть на волю, або ж помістіть у тканинний мішечок чи картонову коробочку і передайте у наш парк. Рарик Мар’яна, науковий співробітник Галицького НПП.

З приходом осені у природі відбуваються суттєві зміни, все поступово готується до зими. Це ж стосується і кажанів. У…

Опубліковано Галицький національний природний парк Середа, 7 жовтня 2020 р.

Всесвітній день захисту тварин

4 жовтня – Всесвітній день захисту тварин (World Animal Day) В Україні День захисту тварин, які є однією з важливих складових довкілля та екосистем, відзначають також щороку 4 жовтня. Постійний їхній захист передбачає стаття 51 Закону України «Про тваринний світ», згідно з яким ведеться державний облік та кадастр тваринного світу, порядок проведення таких робіт визначено Постановою Кабінету Міністрів України №772 від 15 листопада 1994 року.

Джерело: https://www.facebook.com/groups/1887159738055183/permalink/3141818532589291/

Кажани, кажани…

Кажани, кажани,
Бачу вас за кутом край проходу,
Бачу вас у красі,
Коли світяться лапки в росі.
Ви приходите в сни,
Наче просите в нас допомоги,
Ви приходите в сни,
Рукокрилі мої кажани.

Кажани, кажани,
Наді мною шумлять ваші крила,
І, неначе біда,
Сіра зграя по залу літа.
Перший крик з глибини
Я відчув, як щось лупить по скронях,
Перший крик з глибини
Впали в патла мої, кажани.

Кажани, кажани,
За селом прокричали далеко
І холодний, як лід,
Залишили на каменях слід,
Їм чекати весни
І летіти далеко-далеко,
Їм чекати весни
І вертатись у ліс, кажани.

Кажани, кажани,
Бачу вас за кутом край проходу,
Вам чіпляю до ніг,
Золотистий з числом оберіг.
Ви приходите в сни,
Наче просите в нас допомоги,
Ви приходите в сни,
Рукокрилі мої кажани.

Кажани, кажани,
Ви приходите в сни…

Музика тут
https://www.youtube.com/watch?v=-XAOn6_VWVw Меньше— с Igor Ivashkiv.

“Міжнародну ніч кажанів в Україні” в Ужгороді можна відзначити вдень і в оточенні рукокрилих (ФОТО)

У ніч з 20 на 21 вересня у світі традиційно відзначається одне з найнезвичайніших природоохоронних свят – Міжнародна ніч кажанів. Головна його мета – привернути увагу до проблем рукокрилих та їх охорони, а також розвінчання міфів щодо цих звірят, щодо яких багато людей відчувають невиправданий забобонний страх.

"Міжнародну ніч кажанів в Україні" в Ужгороді можна відзначити вдень і в оточенні рукокрилих (ФОТО)

У ці дні в багатьох європейських країнах проводяться лекції, виставки, семінари, присвячені охороні цих тварин, а в святкову ніч організовуються екскурсії, під час яких можна побачити, зрозуміти і полюбити цих незвичайних тваринок.

Поспілкуватися вживу зі справжніми рукокрилими в обласному центрі Закарпаття уже кілька років поспіль можна в колишньому кафе, а нині екзотаріумі «Акваріум»  (вул. Л.Толстого, 46), де в спеціально обладнаному приміщенні мешкають екзотичні рукокрилі, близькі родичі наших кажанів – нільські крилани, або, по-іншому, єгипетські летючі собаки. Це невеликий вид рукокрилих, що живе в Африці і, частково, на Близькому Сході і харчується виключно фруктами.

Їх зовнішність надзвичайно зворушлива і мила – великі очі-намистини, смішні рухливі вушка і просто фантастичні крила, якими вони огортають себе як плащиком у період спокою. На ці милі створіння, що дивно висять догори ногами, просто не можна дивитися без зворушення.

У “Акваріумі” є загалом 8 криланів, четверо з яких народилися вже тут. Народження ще кількох “кажанят” в “Акваріумі” очікують і цієї осені.

З нагоди цьогорічної Міжнародної ночі кажанів в Україні в екзотаріумі “Акваріум” можна буде зайти в приміщення з криланами, аби ближче познайомитися з цими милими створіннями.

Як раніше інформувало Закарпаття онлайнна Закарпатті стартував “релігійний” проєкт захисту кажанів.


Довідка

Кажани – дивовижні ссавці, які завдяки своїй будові оволоділи мистецтвом польоту.

Вони провадять нічний спосіб життя, їх зір пристосований тільки до темряви. Зате у кажанів чудово розвинені нюх і слух, які допомагають полювати і орієнтуватися в просторі, а також унікальна здатність до ехолокації, якою також наділені дельфіни. 
Що стосується кажанів, що мешкають в Україні і загалом Європі, то боятися не варто: всі вони – комахоїдні тварини.

Сьогодні багато видів кажанів перебувають на межі зникнення. Це пов’язано і знищенням місць їх проживання, з застосуванням отрутохімікатів і переслідуванням з боку людини – через елементарні неграмотність і забобони. 

Існує Міжнародна угода про охорону кажанів, підписана низкою країн.

Закарпаття онлайн20 вересня 2020р

По всему миру люди убивают летучих мышей: зоологи Эстонии призывают этого не делать

Летучая мышь.ФОТО: Elmo Riig / Sakala

Эстонское общество териологии выступило с заявлением, что распространяющиеся в медиа утверждения, что летучие мыши виновны в эпидемии коронавируса, ошибочны. Нет никаких причин боятся летучих мышей или причинять им вред.

Читать всю статью: https://barbos.postimees.ee/6949223/po-vsemu-miru-lyudi-ubivayut-letuchih-myshey-zoologi-estonii-prizyvayut-etogo-ne-delat

П’ятий етап експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих – кажанів в сакральних спорудах Закарпаття

З 10 по 12 вересня 2020 працівниками Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами Андрієм-Тарасом Баштою та Леонідом Покритюком здійснювалось обстеження храмів Ужгородського, Перечинського та Мукачівського районів на наявність чи відсутність кажанів.

В ході досліджень у переважній більшості храмів було виявлено декілька колоній кажанів, в основному це вид Вухань звичайний (Plecotus auritus).

Також під час обстеження горищ храмових споруд було встановлено спеціальні ящики (домівки) для кажанів.

Фото: Встановлення типового “Будиночока” для кажанів під час експедиції
Продовжити читання “П’ятий етап експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих – кажанів в сакральних спорудах Закарпаття”

Анонс. Початок п’ятого етапу експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих- кажанів

 Сьогодні працівники Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами проекту  Андрієм-Тарасом Баштою, Леонідом Покритюком та Олегом Супруненком зібрались разом аби обговорити подальшу стретегію по дослідженню сакральних споруд на біорізноманіття кажанів. Наразі планується обстеження храмів Перечинщини.

Дослідження проводитимесь в рамках проекту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей).

Будьте особливо пильні впродовж серпня та вересня й закривайте вікна на ніч в робочих приміщеннях!

Ідучи з офісу або дому на вихідні або у відпустку, не забувайте закривати вікна!

Інакше може статися ось таке.
Люди надовго залишили відчинене на провітрювання вікно і в приміщення (розташоване в центрі Харкова) залетіли 100 кажанів двох видів!

На изображении может находиться: один или несколько человек, люди стоят и в помещении

Це сталось тому, що зараз період міграції у кажанів і вони шукають тимчасові сховища на день. Спочатку залетів один або група, не зміг вилетіти, почав кричати і закликати інших. Таким чином в цю «пастку» набралося їх добряче.

На изображении может находиться: в помещении

На щастя, власники приміщення поставились дуже відповідально і покликали нас на допомогу, щойно виявили таких гостей у себе.
Alona Prylutska зібрала всіх кажанів, до ночі напувала водою, визначала вид, стать та вік (це молоді особини рудої вечірниці та пізнього кожана), окільцювала та майже всіх випустила на волю. П‘ятеро занадто виснажені та ще потребують реабілітації. На жаль, шестеро інших загинуло, не дочекавшись нас.

Джерело: https://www.facebook.com/KharkivBatGroup/posts/1459643397555135?__xts__[0]=68.ARD3j8YjOM-Hyau51rDUdKc00r_2JyT7AGD_82OoiZcahEko9aos8EdrH5_-jaq_VsR4-mztbyzvZkAVaEDrXvgwGMRDHsLaRwg11ZFGtqcUG4Y23Jzdr6aVWd-HmQl1roAvpyn9h5dXJFtyU6TcFoOK6Q9GX2fVhpP3gacYKraj1vJ7bParMhm949Cn26D-J-TqIcLCSTuVkG_Lj8IOvmjpI9cwOLVYEgJkF60m5uWPPrLD4xWRuxBuYjA7H5RTaWiWcX0bKpf2wGAjh_qxoUvtpifwuUvJiWD9IMCDmWcX-ySTS2SqA3uoVtymsXhM38v62bqy3r9sTwXb1xIVNPZQJw&__tn__=H-R

Вивчаючи кажанів, дослідили й чимало історичної спадщини

20-22 серпня в  рамках 4-го етапу проєкту «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» відбулася експедиція до Виноградівського, Іршавського та Мукачівського районів Закарпаття.

Співробітниками Інституту еколого-релігійних студій Олександром Бокотеєм (керівник проєкту) та Михайлом Біланичем разом із партнерами Андрієм-Тарасом Баштою, Леонідом Покритюком та Олегом Супруненком було обстежено сакральні споруди в таких населених пунктах, як Великі Ком’яти (Виноградівщина), Заріччя, Сільце, Хмільник, Дубрівка, Луково, Імстичево, Білки, Осій, Ільниця, Мала Розтока (Іршавщина), м. Іршава, Дерцен, Нижній Коропець, Жнятино, Павшино (Мукачівщина), м. Мукачево (центр, а також райони колишніх сіл Паланок та Підгород).

У переважній більшості обстежених храмів було знайдено колонії або послід кажанів, в основному це вид Вухань звичайний (Plecotusauritus). Під час обстеження під дахом кожного храму було встановлено спеціальні ящики для кажанів. Чому саме в цей час актуально розвішувати такі ящики? Початок осені – це  час їхнього спарювання, коли самці «співають» самкам і тим самим залучають їх до своїх схованок. Кожен, хто бажає, може почепити в сарай або на дереві, в саду, або ж біля багатоквартирного будинку ящик подібної конструкції.

Будиночок для кажанів, годівниці і шпаківні
ФОТО: СХЕМА ЯЩИКА ДЛЯ КАЖАНІВ
(http://jak.bono.odessa.ua/articles/budinochok-dlja-kazhaniv-godivnici-i-shpakivni.php)

У цілому нашій групі вдалося встановити під дахами храмів уже 13 ящиків. Робиться це відповідно до програми проєкту з метою адаптації та збереження колоній рукокрилих. Метою цих заходів є визначення кількісного та видового складу кажанів. Останнім часом їхня популяція дедалі зменшується, адже вони є дуже вразливими до людської діяльності. Однією з причин є те, що люди  бояться рукокрилих через безглузді міфи, витворені з давніх-давен.

ФОТО: ТИПОВИЙ “БУДИНОЧОК” ДЛЯ КАЖАНІВ, ВСТАНОВЛЕНИЙ ПІД ЧАС ЕКСПЕДИЦІЇ

Ми ж нагадуємо, що кажани важливі для природної екосистеми, а також корисні для сільськогосподарського виробництва, адже вночі вони поїдають велику кількість комах-паразитів, які завдають шкоди сільськогосподарським культурам. Навіть голоси кажанів відлякують комах, бо ж багато видів комах чують ультразвук, за допомогою якого «спілкуються» й орієнтуються в просторі ці тварини. Кажани аж ніяк не несуть загрози для людей, тому боятися їх не слід, як і не потрібно, власне, чіпати їх без потреби. Тому мета нашого проєкту полягає у просвітництві людей щодо відповідального ставлення до Божого Створіння – природи!

Паралельно з дослідженням кажанів вивчалися й птахи, які також полюбляють оселятися у вежах храмів. Насамперед це сови.  У низці храмів були виявлені сліди перебування цих птахів, передусім сича хатнього та рідкісної червонокнижної сипухи, яку недарма називають «церковною совою». Втім, спостереження показують, що ремонтні роботи в церквах, особливо із заміною старих вікон на новітні «євровікна», негативно впливають на популяції птахів, які сотнями років гніздилися  у верхів’ях сакральних споруд. Не заперечуючи потребу утеплення дахів та встановлення новітніх вікон, фахівці-орнітологи пропонують все ж таки враховувати важливість сприяння та підтримки життєвого простору птахів шляхом, наприклад, створення для них гнізд чи хаток для гніздування, влаштування спеціальних невеликих, але достатніх отворів для проникнення птахів усередину церковних веж тощо.

Дослідники не оминули увагою й архітектурно-історичну спадщину, якою славиться Закарпаття, але яка давно потерпає від численних причин занепаду унікальних об’єктів. Так, у селі Луково Іршавського району експедиція відвідала старовинний млин, який належить родині Сенинців. Основі млина вже понад 200 років, причому досі він зберігся в робочому стані, точніше, був відновлений після занепаду, який стався з розвалом місцевого колгоспу. Тоді нащадки перших власників відновили старовинний механізм і тривалий час використовували його за призначенням. На жаль, господар – пан Денис, який турбувався про унікальний дерев’яний механізм, – нещодавно помер, і тепер підтримувати млин у робочому стані нема кому. Вдова та хазяйка Олена Іванівна самотужки не дає собі з цим ради, тож без сторонньої допомоги млин може занепасти. Учасники експедиції спробують донести цю сумну, але важливу інформацію, де тільки зможуть, аби привернути увагу небайдужих та зацікавлених долею двохсотрічної пам’ятки технічної культури.

Ще сумнішим є стан у понад столітньої фари, що була колись обійстям священника греко-католицького храму в селі Дубрівка на Іршавщині. Після реквізиції будівлі у священника в часи радянської влади в ній був сільський клуб, який кілька десятиліть тому занепав, і відтоді добротна фара, справжня садиба з міцними стінами, пивницею, цікавою архітектурою, повільно руйнується. Наразі селяни використовують її для зберігання сіна та малоцінних речей. Сільська рада Дубрівки не здатна самотужки відновити будівлю, повертати ж її у власність церковної громади не квапиться. Втім, навіть якби таке й сталося, то фінансові можливості громади є доволі обмеженими і на реанімацію фари їх точно не вистачить. Відтак, доля вікової пам’ятки сільської архітектури – під великим питанням…

Обстежуючи десятки церковних дзвіниць, учасники експедиції не могли не звернути увагу на дуже цікаве і маловивчене явище – різноманіття пристроїв, які мають безліч народних назв – калатало, деркач, клепач, клепало тощо. Йдеться про механічний звуковий інструмент, який застосовується як православними, так і католиками (але не реформатами) у Велику, або Страсну п’ятницю, у день найсуворішого посту для усіх християн.

Тоді за традицією у церквах замовкають дзвони, натомість застосовують пристрої, що видають «дерев’яний» звук – тріск або стук молоточків.  При цьому конструкція цих пристроїв настільки різна, що практично не повторюється в кожній церкві. В деяких храмах застосовуються нові копії старих пристроїв, старі ж зберігаються або поруч, або в інших господарчих приміщеннях.
Виникла ідея не лише збирати фотоколекцію з метою популяризації стародавньої народної механіки, а й облаштувати музейну експозицію з «тріскотал», які вже вийшли з ладу і непотрібні в храмах, із супровідною інформацією про те, з якої саме церкви вони потрапили до музею, а можливо, відомі й автори цих механізмів.

Під час 4-го етапу проєкту особливо вразило кілька цікавих речей у селі Дерцен Мукачівського району. Зокрема, ми відвідали найбільший в Україні хрест, який сягає 40 метрів і розміщений на найвищому горбі в цьому селі. Тут є також єдина в Україні добровільна пожежна бригада. В селі є лише реформатський храм, який ми й обстежили. На храмі зауважили пам’ятну табичку з написом «Маленький робот» зі списками жертв депортації угорців у 1944-1945 роках. Саме в такому вигляді злочин сталінського режиму й увішов в угорський вокабуляр – «Malenkij robot». Так в угорській історичній практиці називають насильну масову депортацію радянською військовою владою угорськомовного та німецькомовного чоловічого населення призовного віку на території Закарпаття. Наприкінці 1944 року силами НКВС, СМЕРШу та військових 4-го Українського фронту на території тодішнього утворення «Закарпатська Україна» (яке згодом переформували в Закарпатську область УРСР) було проведено масштабну операцію з затримання та депортації чоловіків угорської та німецької національностей.

Для полегшення операції її організатори  вигадали прикриття, начебто чоловіків збирають на триденні відновлювальні «малі роботи» (угорці, незнайомі тоді з російською мовою, чули це як «Malenkij robot»), після виконання яких всі залучені мали повернутися по домівках. Насправді після складення списків, починаючи з 18 листопада 1944 року, всіх зібраних пішими колонами доправляли в концентраційні табори в Сваляві та Самборі.  Під операцію підпадали чоловіки угорської та німецької національності віком від 18 до 50 років, а також всі, незалежно від національності, солдати та офіцери німецької та угорської армії. Після збору затриманих відправили на тривалий термін ув’язнення в табори ГУЛАГу. Точних даних про кількість жертв цієї операції досі нема, але за підрахунками істориків,  вона коштувала життя приблизно  55 000 чоловіків  (близько 10 000 німців та 45 000 угорців). Фактично, додому після відбуття кількарічного покарання повернулася щонайбільше половина заарештованих. На згадку про цю трагедію в усіх селах та містах Закарпаття, де живуть угорці, встановлені пам’ятні знаки на честь загиблих земляків.

ФОТО НАЙБІЛЬШОГО В УКРАЇНІ ХРЕСТА

Отже, проєкт із вивчення біорізноманіття кажанів сприяє не лише виконанню основної мети, а й розширенню можливостей краєзнавчих досліджень та появі нових дослідницьких ідей. Ідея розвідки та систематизації церковних калатал виникла, власне, під час наших експедицій. Цьому дуже допомагає об’єднання експертів із різних галузей. Дослідження триватимуть й надалі, планується охопити частину Ужгородщини та Мукачівщини (які не були досліджені досі), а також Перечинський район.

Дослідники дуже вдячні за гостинність усім, хто щиро приймав їх під час експедицій, передусім отцям, пасторам, їхнім дружинам.

Олег Супруненко, Михайло Біланич