Найменший у світі кажан

У 1973 році біолог Кітті Тхонглонья з Таїланду та його колеги дослідили понад 50 невідомих кажанів у печері біля водоспаду “Сай Йок”. Вчений надіслав свої висновки доктору Джону Хіллу з Британського музею природної історії в Лондоні. На жаль, Кітті Тхонглонья помер, не підозрюючи, що він відкрив новий вид кажанів. Хілл назвав вид на честь першовідкривача – кажан Кітті (Craseonycteris thonglongyai), або свиноносий кажан.

Кажан Кітті є найменшим з усіх відомих сьогодні кажанів і одним із найменших ссавців. Його довжина всього 3 сантиметри, а розмах крил близько 13 сантиметрів. Він настільки малий, що його іноді називають джмелем. Цей малюк має свої унікальні особливості. У нього немає хвоста, але є порівняно величезні вуха, товсті трагуси (вушні виступи) і і схожий на рильце ніс, через що її свиноносим кажаном.

Кажан Кітті — надзвичайно рідкісний вид. Його ареал дуже обмежений, тому тваринам загрожує вимирання. Хоча докладається багато зусиль для збереження цих незвичайних кажанів, все ж через нищення лісів, прокладання автошляхів та туризм вони далі залишаються в небезпеці. Отже, невідомо, чи свиноносі кажани зможуть пристосуватися до ворожого вторгнення людини у їхнє середовище.

Інформаційна служба ІЕРС

Кажани погроулили, як дез-металісти

Вчені з Данії з’ясували, що кажани продукують низькочастотні звуки таким чином, як це властиво людям під час співу у техніці гроулінгу. Тварини також задіюють для цього несправжні голосові зв’язки, але такі звуки призначені для комунікації у контексті конфлікту з родичами, пишуть автори у PLOS Biology.

Myotis daubentonii. Wikimedia Commons

Myotis daubentonii. Wikimedia Commons

Що це за гроулінг?

Гроулінгом називають вокальний прийом, за якого голос звучить гучно та з низькою частотою, подібно до гарчання, через значне резонування гортані. Найбільше поширення він набув у важкій музиці, особливо дез-металі, а також є характерним горловому співу. У гроулі важлива роль належить несправжнім голосовим зв’язкам, які торкаючися зі справжніми голосовими складками збільшують вібрацію структур гортані, даючи змогу досягнути нижчої частоти співу, ніж із використанням лише справжніх голосових зв’язок.

Продовжити читання “Кажани погроулили, як дез-металісти”

Виставка “Повітряні акробати ночі” для біологічного факультету УжНУ

Два роки вже виставка про кажанів мандрує Закарпаттям, виконуючи екоосвітню місію. Вона ознайомлює відвідувачів з особливостями життя, екології, розмноження рукокрилих та їх охорони.

17 листопада 2022 року в рамках проєкту BAT4MAN «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (координатор Олександр Бокотей) виставка на біологічному факультеті УжНУ була встановлена ролл-апова виставка «Повітряні акробати ночі».

Виставка:

– містить ознайомчу інформацію про рукокрилих, будову їх тіла, ехолокацію, особливості харчування;

– описує шлюбну поведінку кажанів, особливості виношування та народження кажанят, а також їх вигодовування;

– відображає інформацію про всі 23 види кажанів, які проживають в Карпатах, що складає 85% усієї української хіроптерофауни.

Продовжити читання “Виставка “Повітряні акробати ночі” для біологічного факультету УжНУ”

Розпочалась сезонна міграція кажанів

А мігруючі зграї знаходять відпочинок у різних місцях. Наприклад, у квартирі, якщо ви забули зачинити на ніч вікно.

Сітки на вікнах вирішують багато проблем, не тільки рятують ваших домашніх тварин від польоту у вікно, а й вас, від прильоту у вікно чогось дивовижного.

Джерело: https://www.facebook.com/vasyliuk.oleksii/posts/pfbid0LQxX9AcMBNx71PZuhYU3Fx7KrSeEyKJSF4wG5Pc7ZnNRUfa9jrxGBerBei6Tx2aRl

Заключний етап досліджень кажанів по проекту Bat4Man

13 серпня 2022 року – третій день заключного етапу досліджень веж та горищ церков та храмів Закарпатської області, з метою пошуку кажанів, сов та інших птахів і звірів, які облюбували цю унікальну нішу для свого прихистку.

Третій день досліджень приніс нові результати досліджень з нових територій.
Продовження обстеження церков Тячівського району, цього разу в селах Петрушево, Терново, Крива, Руське Поле, Вонігово, Колодне та в місті Тячів. За третій день дослідження було досліджено 9 храмів. Результати цього дня виявились достатньо насиченими, оскільки в більшості випадків вдалось виявити кажанів, птахів та сліди їх перебування на досліджуваних територіях.

Продовжити читання “Заключний етап досліджень кажанів по проекту Bat4Man”

“Збережемо рукокрилих Закарпаття”: воркшоп для дітей з християнського табору в м. Мукачево

“Одностайними є наші переживання стосовно небезпеки знищення створіння. Людина отримала його, щоб могти здійснити Божий план…”
Відповідальність за створіння у вченні Папи Венедикта XVI, – 2012. – С.30-31.

Рукокрилі – єдині ссавці у світі, здатні до активного польоту. Для орієнтування в просторі вони користуються складними механізмами ехолокації. Усього вченими вивчено і описано близько 1100 видів рукокрилих. І лише три з них відносяться до вампірів, в їх раціон входить свіжа кров. Але вони нападають на людину надзвичайно рідко, віддаючи перевагу крові сплячої великої рогатої худоби.

Жоден з видів летючих мишей не несе загрози людині, хоча під час укусу можуть переносити різні захворювання (тому потрібно бути з ними обережними, не брати голіруч, лиш у рукавицях або з допомогою якоїсь цупкої тканини). Близько половини всіх існуючих нині видів кажанів знаходяться на межі вимирання і занесені до Червоної книги.

Продовжити читання ““Збережемо рукокрилих Закарпаття”: воркшоп для дітей з християнського табору в м. Мукачево”

Учасникам літнього християнського табору про маленьких акробатів ночі

Кажани поширені на всіх континентах, крім полюсів. За кількістю видів ці тварини поступаються тільки гризунам. У межах України найбільше кажанів водиться у Кримському та Карпатському регіонах. Серед усіх видів, які зустрічаються на території України, поряд: з людиною найчастіше живуть вухані, нічниці та кажан пізній.

Кажани дуже вразливі види тварин. Більшість охороняються Законом України. До Червоної книги України занесені підковоноси, нічниці, вечірниці, нетопирі, широковух європейський та довгокрил звичайний, а нічниця ставкова, нічниця Наттерера та вечірниця велетенська – ще й до Європейського Червоного списку.

З кажанами звязані цікаві і позитивні прикмети:

  • Кажани ввечері густо літають – завтра буде гарна погода.
  • Повернулися з півдня перелітні кажани – прийшла справжня весна.

Ці всі особливості кажанів, а також розвінчання міфів про них, які спричиняють негативне ставлення до цих корисних тварин змогли дізнатись учасники літнього табору, який щотижня організовує Соціально-Катехитичний центр Мукачівської Греко_Католицької єпархїі у с. Анталовці під час ворк-шопу, який провів експерт Інстиутут еколого-релігійних студій Доніченко Андрій.

Пан Андрій є головою товариства людей з інвалідністю і разом з ними виготовляє багато важливих для охорони природи речей, зокрема бет-бокси – спеціальні “готелі” для кажанів. Влітку кажани розмножуються і такі бет-бокси сприяють можливості прихистку їхнім колоніям самок. Тому вони грають роль ніби пологових будинків для рукокрилих.

Продовжити читання “Учасникам літнього християнського табору про маленьких акробатів ночі”