Кажани, кажани…

Кажани, кажани,
Бачу вас за кутом край проходу,
Бачу вас у красі,
Коли світяться лапки в росі.
Ви приходите в сни,
Наче просите в нас допомоги,
Ви приходите в сни,
Рукокрилі мої кажани.

Кажани, кажани,
Наді мною шумлять ваші крила,
І, неначе біда,
Сіра зграя по залу літа.
Перший крик з глибини
Я відчув, як щось лупить по скронях,
Перший крик з глибини
Впали в патла мої, кажани.

Кажани, кажани,
За селом прокричали далеко
І холодний, як лід,
Залишили на каменях слід,
Їм чекати весни
І летіти далеко-далеко,
Їм чекати весни
І вертатись у ліс, кажани.

Кажани, кажани,
Бачу вас за кутом край проходу,
Вам чіпляю до ніг,
Золотистий з числом оберіг.
Ви приходите в сни,
Наче просите в нас допомоги,
Ви приходите в сни,
Рукокрилі мої кажани.

Кажани, кажани,
Ви приходите в сни…

Музика тут
https://www.youtube.com/watch?v=-XAOn6_VWVw Меньше— с Igor Ivashkiv.

“Міжнародну ніч кажанів в Україні” в Ужгороді можна відзначити вдень і в оточенні рукокрилих (ФОТО)

У ніч з 20 на 21 вересня у світі традиційно відзначається одне з найнезвичайніших природоохоронних свят – Міжнародна ніч кажанів. Головна його мета – привернути увагу до проблем рукокрилих та їх охорони, а також розвінчання міфів щодо цих звірят, щодо яких багато людей відчувають невиправданий забобонний страх.

"Міжнародну ніч кажанів в Україні" в Ужгороді можна відзначити вдень і в оточенні рукокрилих (ФОТО)

У ці дні в багатьох європейських країнах проводяться лекції, виставки, семінари, присвячені охороні цих тварин, а в святкову ніч організовуються екскурсії, під час яких можна побачити, зрозуміти і полюбити цих незвичайних тваринок.

Поспілкуватися вживу зі справжніми рукокрилими в обласному центрі Закарпаття уже кілька років поспіль можна в колишньому кафе, а нині екзотаріумі «Акваріум»  (вул. Л.Толстого, 46), де в спеціально обладнаному приміщенні мешкають екзотичні рукокрилі, близькі родичі наших кажанів – нільські крилани, або, по-іншому, єгипетські летючі собаки. Це невеликий вид рукокрилих, що живе в Африці і, частково, на Близькому Сході і харчується виключно фруктами.

Їх зовнішність надзвичайно зворушлива і мила – великі очі-намистини, смішні рухливі вушка і просто фантастичні крила, якими вони огортають себе як плащиком у період спокою. На ці милі створіння, що дивно висять догори ногами, просто не можна дивитися без зворушення.

У “Акваріумі” є загалом 8 криланів, четверо з яких народилися вже тут. Народження ще кількох “кажанят” в “Акваріумі” очікують і цієї осені.

З нагоди цьогорічної Міжнародної ночі кажанів в Україні в екзотаріумі “Акваріум” можна буде зайти в приміщення з криланами, аби ближче познайомитися з цими милими створіннями.

Як раніше інформувало Закарпаття онлайнна Закарпатті стартував “релігійний” проєкт захисту кажанів.


Довідка

Кажани – дивовижні ссавці, які завдяки своїй будові оволоділи мистецтвом польоту.

Вони провадять нічний спосіб життя, їх зір пристосований тільки до темряви. Зате у кажанів чудово розвинені нюх і слух, які допомагають полювати і орієнтуватися в просторі, а також унікальна здатність до ехолокації, якою також наділені дельфіни. 
Що стосується кажанів, що мешкають в Україні і загалом Європі, то боятися не варто: всі вони – комахоїдні тварини.

Сьогодні багато видів кажанів перебувають на межі зникнення. Це пов’язано і знищенням місць їх проживання, з застосуванням отрутохімікатів і переслідуванням з боку людини – через елементарні неграмотність і забобони. 

Існує Міжнародна угода про охорону кажанів, підписана низкою країн.

Закарпаття онлайн20 вересня 2020р

По всему миру люди убивают летучих мышей: зоологи Эстонии призывают этого не делать

Летучая мышь.ФОТО: Elmo Riig / Sakala

Эстонское общество териологии выступило с заявлением, что распространяющиеся в медиа утверждения, что летучие мыши виновны в эпидемии коронавируса, ошибочны. Нет никаких причин боятся летучих мышей или причинять им вред.

Читать всю статью: https://barbos.postimees.ee/6949223/po-vsemu-miru-lyudi-ubivayut-letuchih-myshey-zoologi-estonii-prizyvayut-etogo-ne-delat

П’ятий етап експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих – кажанів в сакральних спорудах Закарпаття

З 10 по 12 вересня 2020 працівниками Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами Андрієм-Тарасом Баштою та Леонідом Покритюком здійснювалось обстеження храмів Ужгородського, Перечинського та Мукачівського районів на наявність чи відсутність кажанів.

В ході досліджень у переважній більшості храмів було виявлено декілька колоній кажанів, в основному це вид Вухань звичайний (Plecotus auritus).

Також під час обстеження горищ храмових споруд було встановлено спеціальні ящики (домівки) для кажанів.

Фото: Встановлення типового “Будиночока” для кажанів під час експедиції
Продовжити читання “П’ятий етап експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих – кажанів в сакральних спорудах Закарпаття”

Анонс. Початок п’ятого етапу експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих- кажанів

 Сьогодні працівники Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами проекту  Андрієм-Тарасом Баштою, Леонідом Покритюком та Олегом Супруненком зібрались разом аби обговорити подальшу стретегію по дослідженню сакральних споруд на біорізноманіття кажанів. Наразі планується обстеження храмів Перечинщини.

Дослідження проводитимесь в рамках проекту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей).

Будьте особливо пильні впродовж серпня та вересня й закривайте вікна на ніч в робочих приміщеннях!

Ідучи з офісу або дому на вихідні або у відпустку, не забувайте закривати вікна!

Інакше може статися ось таке.
Люди надовго залишили відчинене на провітрювання вікно і в приміщення (розташоване в центрі Харкова) залетіли 100 кажанів двох видів!

На изображении может находиться: один или несколько человек, люди стоят и в помещении

Це сталось тому, що зараз період міграції у кажанів і вони шукають тимчасові сховища на день. Спочатку залетів один або група, не зміг вилетіти, почав кричати і закликати інших. Таким чином в цю «пастку» набралося їх добряче.

На изображении может находиться: в помещении

На щастя, власники приміщення поставились дуже відповідально і покликали нас на допомогу, щойно виявили таких гостей у себе.
Alona Prylutska зібрала всіх кажанів, до ночі напувала водою, визначала вид, стать та вік (це молоді особини рудої вечірниці та пізнього кожана), окільцювала та майже всіх випустила на волю. П‘ятеро занадто виснажені та ще потребують реабілітації. На жаль, шестеро інших загинуло, не дочекавшись нас.

Джерело: https://www.facebook.com/KharkivBatGroup/posts/1459643397555135?__xts__[0]=68.ARD3j8YjOM-Hyau51rDUdKc00r_2JyT7AGD_82OoiZcahEko9aos8EdrH5_-jaq_VsR4-mztbyzvZkAVaEDrXvgwGMRDHsLaRwg11ZFGtqcUG4Y23Jzdr6aVWd-HmQl1roAvpyn9h5dXJFtyU6TcFoOK6Q9GX2fVhpP3gacYKraj1vJ7bParMhm949Cn26D-J-TqIcLCSTuVkG_Lj8IOvmjpI9cwOLVYEgJkF60m5uWPPrLD4xWRuxBuYjA7H5RTaWiWcX0bKpf2wGAjh_qxoUvtpifwuUvJiWD9IMCDmWcX-ySTS2SqA3uoVtymsXhM38v62bqy3r9sTwXb1xIVNPZQJw&__tn__=H-R