Documentary about the Bat4Man project

The film about our project has been finished. It informs the spectators about the project aim, objectives and partner’s activities. The 15 minutes long documentary shares information about the ecological and economical importance of the bats, the necessity of its conservation and good practices for local communities. The pictures were taken in each country in the project implementation area, and it is accessible online in 5 different language version: English, Romanian, Ukrainian, Slovak and Hungarian.

Enjoy watching!

IERS Information Service

Лялькова вистава “Пригоди Кожика і летика”

Промо. Вистава створена за мотивами екоказки “Кажанчики” (автор: Наталія Гумен-Біланич)

Режисер-постановник — Наталія ОРЄШНІКОВА, заслужена артистка України

Художник-постановник — Паола ПОЛУДЕННА

Художник з освітлення — Ірина ОСОКІНА Музичне оформлення — Вячеслав ГРИГОР’ЄВ

Вистава для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку та їхніх батьків Грають актори: Юлія ЧЕХОВСЬКА, Дарія ГОЛЯНА, Микола КАРПЕНКО, Дмитро ЄМЕЦЬ ПРЕМ’ЄРА 16 жовтня 2022

Інформаційна служба ІЕРС

Загальною метою проєкту BAT4MAN є підтримка сталого використання навколишнього середовища в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України шляхом спільного захисту кажанів у рамках активних природоохоронних дій, кампанії з підвищення обізнаності громадськості та поширення кращих практик для місцевих громад.

Проєкт відповідає меті та завданням програми завдяки ефективному транскордонному співробітництву партнерів, що ініціює прогрес у сферах існуючих екологічних труднощів та підтримує збереження та стале використання спільних природних цінностей у транскордонній зоні.

Проєкт виконується організацією Є-Консалт Сату-Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій (Україна), Товариством охорони кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи. Проєкт профінансований програмою транскордонного співробітництва Hungary – Slovakia – Romania – Ukraine ENI CBC Programme 2014-2020 (www.huskroua-cbc.net).

Продовжити читання “”

Міжнародна ніч кажанів

Возможно, это изображение текст

Кажани потребують вашого захисту!З 1997 року Ніч кажанів – це загальноєвропейська природоохоронна акція, в якій беруть участь всі країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів у Європі.💔На території нашої держави всі види рукокрилих занесені до Червоної книги України та потребують охорони.Вони повільно розмножуються і народжують тільки одного-двох малюків на рік. Через знищення дерев та зміни клімату останні 30 років кажани почали зимувати у містах. Люди знаходять їх в оселях чи на вулицях та просто викидають на смітник.Кажанчики – біологічні санітари, які несуть багато користі природі. Кажани з’їдають дуже велику кількість комах, в тому числі шкідників, охороняють від них ліси, сади та лани. ❗️Один кажан може з’їсти за один раз ⅓ від власної ваги. До того ж екскременти рукокрилих збагачують ґрунт та підвищують урожайність.

Джерело: https://www.facebook.com/groups/4494570317301193?multi_permalinks=5357219944369555&hoisted_section_header_type=recently_seen

Хіроптерологічна експедиція по Мукачівському району: Мукачівщина, Іршавщина, Свалявщина

Експерти Інституту еколого-релігійних студій Андрій-Тарас Башта та Біланич Михайло зробили триденну експедицію (з 9 по 11 червня) по Мукачівському районі Закарпатської області. До співпраці в експедиції був запрошений орнітолог з м. Берегова Леонід Покритюк.

Під час експедиції дослідницькою групою було обстежено низку храмів (деякі з яких є дерев’яними) у великій частині сіл і селищ Мукачівського району: околиць м. Мукачева, м. Свалява та смт Іршава. Експертами були обстежені:

 • Греко-католицькі храми в селах: Кучава, Лецьовиця, Ділок, Макарьово, Доробратово, Загаття, Дубино, Обава, Чабин;
 • Православні храми в селах: Бистриця, Вільховица, Брестів, Софія, Яблунів, Залужжя (Мукачівського р-ну) та с. Плоске, що на колишній Свалявщині;
 • Римо-католицькі храми в селах:  Лалово, Фрідяшово, Барбово, Мукачівського району.

У цілому під час експедиції було обстежено 25 храмів у 23 населених пунктах Закарпаття. Виявлено, що для цих районів у цей час під дахом храму живуть виводкові колонії та поодинокі особини вуханя звичайного (Plecotus auritus) та нічниці великої (Myotis myotis) та кажана пізнього. Кажани зустрічались у 10 храмах (тобто в 40% обстежених храмів). Окрім храмів була обстежена і одна печера в с. Кучава, Мукачівського району, в якій живуть кажани  – підковик малий  (Rhinolophus hipposideros) – що є також цікавим фактом для природничого краєзнавства.

Продовжити читання “Хіроптерологічна експедиція по Мукачівському району: Мукачівщина, Іршавщина, Свалявщина”

Розпочався третій літній сезон досліджень кажанів, які живуть на горищах храмі Закарпаття

Цього літа дослідники від Інституту еколого-релігійних студій планують довести до логічного завершення дослідження життєвого простору сакральної архітектури Закарпаття. Для дослідження зосталось ще кілька регіонів Закарпаття, зокрема велика частина Мукачівського району, зокрема Мукачівщини і Свалявщини, а також Рахівський район. Окрім цього можна завершити прогалини в інших районах Закарпаття. що зостались з минулих років.

В перший день досліджень було опрацьовано 7 храмів в Мукачівському районі (с. Кучава: Грекокатолицький храм, с. Бистриця: православний храм, с. Вільховиця: два православні храми, с. Лецовиця: греко-католицька церква св. Михаїла, с. Брестів: православний храм, с Ділок: Грекокатолицький храм). В досліджуваних храмах водяться вухань звичайний, нічниця та кажан пізній.

Продовжити читання “Розпочався третій літній сезон досліджень кажанів, які живуть на горищах храмі Закарпаття”

Онлайн-нарада експертів проєкту “Bat4Man”

3 травня відбулася онлайн-нарада експертів проєкту Bat4Man (“Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”). У нараді взяли участь:

 • Олександр Бокотей (координатор проекту, Інститут еколого-релігійних студій);
 • Олег Димитрієв (фінансовий менеджер проекту, Інститут еколого-релігійних студій);
 • Наталія Куля (асистент проекту, Інститут еколого-релігійних студій);
 • Михайло Біланич (експерт Міжрелігійного та громадянського природоохоронного форуму Східної Європи);
 • Андрій-Тарас Башта (експерт проекту, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат Національної академії наук України);
 • Коваль Неля (експерт проекту, Ужанський національний природний парк).

Основні питання, винесені на обговорення:

 1. планування дослідження колоній кажанів на горищах церков Закарпаття протягом літнього сезону 2022;
 2. доцільність встановлення ящиків для кажанів з метою вирішення проблеми нестачі укриттів;
 3. створення інтерактивної туристичної карти для любителів кажанів;
 4. підготовка методичного посібника по захисту кажанів. Посібник буде підготований на основні даних досліджень, в якому будуть представлені рішення щодо захисту кажанів, поради та рекомендації для ремонтників/фахівців/зацікавлених сторін;
 5. організація та проведення серії воркшопів по виготовленню ящиків для кажанів.

Нараду проведено в рамках проєкту Bat4Man «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України», що виконується Асоціацією Е-Консалт Сату Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи і фінансується Програмою транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.