Хіроптерологічна експедиція по Мукачівському району: Мукачівщина, Іршавщина, Свалявщина

Експерти Інституту еколого-релігійних студій Андрій-Тарас Башта та Біланич Михайло зробили триденну експедицію (з 9 по 11 червня) по Мукачівському районі Закарпатської області. До співпраці в експедиції був запрошений орнітолог з м. Берегова Леонід Покритюк.

Під час експедиції дослідницькою групою було обстежено низку храмів (деякі з яких є дерев’яними) у великій частині сіл і селищ Мукачівського району: околиць м. Мукачева, м. Свалява та смт Іршава. Експертами були обстежені:

 • Греко-католицькі храми в селах: Кучава, Лецьовиця, Ділок, Макарьово, Доробратово, Загаття, Дубино, Обава, Чабин;
 • Православні храми в селах: Бистриця, Вільховица, Брестів, Софія, Яблунів, Залужжя (Мукачівського р-ну) та с. Плоске, що на колишній Свалявщині;
 • Римо-католицькі храми в селах:  Лалово, Фрідяшово, Барбово, Мукачівського району.

У цілому під час експедиції було обстежено 25 храмів у 23 населених пунктах Закарпаття. Виявлено, що для цих районів у цей час під дахом храму живуть виводкові колонії та поодинокі особини вуханя звичайного (Plecotus auritus) та нічниці великої (Myotis myotis) та кажана пізнього. Кажани зустрічались у 10 храмах (тобто в 40% обстежених храмів). Окрім храмів була обстежена і одна печера в с. Кучава, Мукачівського району, в якій живуть кажани  – підковик малий  (Rhinolophus hipposideros) – що є також цікавим фактом для природничого краєзнавства.

Продовжити читання “Хіроптерологічна експедиція по Мукачівському району: Мукачівщина, Іршавщина, Свалявщина”

Розпочався третій літній сезон досліджень кажанів, які живуть на горищах храмі Закарпаття

Цього літа дослідники від Інституту еколого-релігійних студій планують довести до логічного завершення дослідження життєвого простору сакральної архітектури Закарпаття. Для дослідження зосталось ще кілька регіонів Закарпаття, зокрема велика частина Мукачівського району, зокрема Мукачівщини і Свалявщини, а також Рахівський район. Окрім цього можна завершити прогалини в інших районах Закарпаття. що зостались з минулих років.

В перший день досліджень було опрацьовано 7 храмів в Мукачівському районі (с. Кучава: Грекокатолицький храм, с. Бистриця: православний храм, с. Вільховиця: два православні храми, с. Лецовиця: греко-католицька церква св. Михаїла, с. Брестів: православний храм, с Ділок: Грекокатолицький храм). В досліджуваних храмах водяться вухань звичайний, нічниця та кажан пізній.

Продовжити читання “Розпочався третій літній сезон досліджень кажанів, які живуть на горищах храмі Закарпаття”

Онлайн-нарада експертів проєкту “Bat4Man”

3 травня відбулася онлайн-нарада експертів проєкту Bat4Man (“Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”). У нараді взяли участь:

 • Олександр Бокотей (координатор проекту, Інститут еколого-релігійних студій);
 • Олег Димитрієв (фінансовий менеджер проекту, Інститут еколого-релігійних студій);
 • Наталія Куля (асистент проекту, Інститут еколого-релігійних студій);
 • Михайло Біланич (експерт Міжрелігійного та громадянського природоохоронного форуму Східної Європи);
 • Андрій-Тарас Башта (експерт проекту, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат Національної академії наук України);
 • Коваль Неля (експерт проекту, Ужанський національний природний парк).

Основні питання, винесені на обговорення:

 1. планування дослідження колоній кажанів на горищах церков Закарпаття протягом літнього сезону 2022;
 2. доцільність встановлення ящиків для кажанів з метою вирішення проблеми нестачі укриттів;
 3. створення інтерактивної туристичної карти для любителів кажанів;
 4. підготовка методичного посібника по захисту кажанів. Посібник буде підготований на основні даних досліджень, в якому будуть представлені рішення щодо захисту кажанів, поради та рекомендації для ремонтників/фахівців/зацікавлених сторін;
 5. організація та проведення серії воркшопів по виготовленню ящиків для кажанів.

Нараду проведено в рамках проєкту Bat4Man «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України», що виконується Асоціацією Е-Консалт Сату Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи і фінансується Програмою транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Виставка “Повітряні акробати ночі” у ліцеї “Ерудит”

Юні ліцеїсти ознайомлюються з “Повітряними акробатами ночі”.
17 лютого ц.р. учні 5-х класів Великоберезнянського ліцею «Ерудит» відвідали виставку “Повітряні акробати ночі”, де працівники Ужанського НПП провели лекцію про особливості життєдіяльності та циклу розвитку кажанів, ехолокацію, особливості харчування, шлюбну поведінку кажанів, особливості виношування та народження кажанят, а також їх вигодовування, їх важливість у природі, причини їх внесення до Червоної книги України та заходи по збереженню цих видів. Учні мали змогу ознайомитись з 23 видами кажанів, які проживають в Карпатах.


Виставка представлена в рамках проєкту Bat4Man «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України», що виконується Асоціацією Е-Консалт Сату Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи і фінансується Програмою транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Інформаційна служба ІЕРС

Ще на початку XX століття довгокрил звичайний був одним з найчисельніших видів кажанів в Україні, однак сьогодні для нас він вважається зниклим

У Криму остання знахідка цього виду датується 1947 роком. Значно довше довгокрил протримався на Закарпатті. Адже там ще у 1993 році налічили близько 200 особин у штольні “Довгаруня” на Рахівщині. Однак вже наступного року довгокрилів там більш не знайшли.

Навіть спеціальні пошуки наприкінці 90-их років по місцях, які він населяв раніше, не дали позитивного результату. Чому ж цей вид зник з території України? 🦇Головним чином — через турбування і руйнування його оселищ, використання пестицидів та навмисне винищення людиною. Сумна іронія у тому, що довгокрила також добували задля виготовлення опудал і скелетів для освітніх закладів, біологічних кабінетів, музеїв тощо. На фотографіях ви можете побачити цілу коробку з довгокрилами, відловленими на Рахівщині на початку 60-их років ХХ століття.

Сьогодні музей, напевне, єдиний спосіб побачити цього кажана в Україні. Хоча у сусідніх Румунії, Угорщині, Словаччині він є поширеним видом у дикій природі 🏞️ Сьогодні, у День пам’яті втрачених видів, на цьому трагічному прикладі ми хочемо показати, наскільки стрімко може відбутися втрата. Вона може розпочатися з окремої, іноді невеликої території, а згодом стати глобальною і часто — незворотньою. І лише від нас залежить, чи зможемо ми захистити майбутнє тих видів, які зараз перебувають під загрозою, зазвичай, саме через людську діяльність.На фото: Тушки довгокрила звичайного з фондів Зоологічного музею ЛНУ

Джерело: https://www.facebook.com/wwfukraine/posts/4711135675575227

«Падають, як дощ з неба». У Дніпрі отруїли кажанів у багатоповерхівці — соцмережі

У дніпровській багатоповерхівці на вул. Мандриківська, 141, імовірно, отруїли кажанів.

Про це повідомляє користувачка Anna Berry на сторінці Facebook-спільноти КОВЧЕГ Общество защиты животных (Днепр).

За її словами, до Товариства захисту тварин дзвонять мешканці будинку та повідомляють про те, що сталося.

Кажани біля багатоповерхівки за адресою вул. Мандриківська, 141 (Фото: Anna Berry via Facebook)

«Вся земля навколо багатоповерхівки всіяна кажанами, мишки падають, як дощ з неба, мишки пищать і намагаються заповзти на кущі бузку», — описує Anna Berry ситуацію.

Продовжити читання “«Падають, як дощ з неба». У Дніпрі отруїли кажанів у багатоповерхівці — соцмережі”

Врятовані

24 листопада працівники міської аварійної рятувальної служби з журналістами ОТБ “Галичина” передали колонію вечірниці рудої чисельністю 34 особини до Галицького національного природного парку.

Кажани були знайдені на балконі житлового будинку, де оселилися на зимівлю. Тварини були оглянуті, зважені та напоєні. а.

Абсолютно усі вони були здорові та в хорошій вазі (більше 25 грам), тому їх помістили на нове місце зимівлі з відповідним температурним режимом.

Науковий співробітник Рарик Мар’ян

Джерело: https://www.facebook.com/HalychNP/posts/1809405629253379

Виставка Bat4Man у Остріцькому природоохоронному науково-дослідному відділенні Нацпарку “Синевир”

Працівники Остріцького природоохоронного науково-дослідного відділення неодноразово фіксували кажанів на даху свого офісу. 28 жовтня у адміністративній будівлі відділення відкрилася виставка «Повітряні акробати ночі», з якою мають нагоду ознайомитися не лише працівники цього закладу, але й місцеві жителі, які сюди навідуються.

Завдяки цьому ще більше людей дізнається про цінність кажанів і заходи зі збереження цих тендітних істот.Виставка презентована в рамках проекту «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України». Загальна мета цього проекту – підтримка сталого використання навколишнього природного середовища в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України шляхом спільного захисту кажанів в рамках активних заходів з їх збереження, кампанії з підвищення обізнаності громадськості та поширення передової практики для місцевих громад.

Проект виконується Асоціацією Е-Консалт Сату Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи і фінансується Програмою транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.#bat4man#bats#iers#batboxes

3Вы и ещё 2

Санітари природи: в Ужгороді продовжують зберігати і популяризувати кажанів як захисників середовища

Результаты перевоЩе не так давно на Закарпатті по всій області розробили бет-бокси – домівки для кажанів. Такі будиночки розмістили на вежах багатьох сакральних споруд, аби локалізувати розміщення рукокрилих. Такі ж домівки розмістили і на горищі Кафедрального собору в Ужгороді.да

25.10.2021