Експертне інтерв’ю про бет-бокси та інші аспекти проекту Bat4Man

29.09.2021 експерт Iнституту еколого-релігійниї студій , Біланич Михайло в рамках передачі «Суспільного телебачення» Суспільне Закарпаття відкрив для глядачів телеканалу важливу інформацію про реалізацію унікального міжнародного проєкту “BAT4MAN”.

Основною метою проєкту «BAT4MAN» є підтримка сталого використання навколишнього природного середовища в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України шляхом спільного захисту кажанів в рамках активних природоохоронних заходів, кампаній з інформування громадськості та популяризації передового досвіду серед місцевого населення.

#bat4man#bats#iers#batboxes

Досліджено унікальний храм у Золотареві

Під час наукової експедиції (23-25 вересня 2021 року) по дослідженню життєвого простору веж храмів Хустського району, яку здійснили експерти Інституту еколого-релігійних студій Андрій-Тарас Башта (кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат Національної академії наук України) та Біланич Михайло (співробітник ІЕРС, завідувач сектора природи Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т.Легоцького), вдалось обстежити 29 храмів, але увагу дослідників привернув храм Іоанна Хрестителя в с. Золотарьово.

На горищі храму відмічена велика колонія вразливого виду рукокрилих ссавців – Нічниці великої (Miotis miotis), яку виявив хіроптеролог Андрій-Тарас Башта. Унікальний храм, недавно відсвяткував 150-річчя і його стеля з унікальними фресками авторства імператорського художника Фердинанда Видри була в 1970-х роках варварськи замальована і аж проситься про відновлення.

Нагадуємо, що 30 січня 2021 року молодь разом з настоятелем храму о.Віталієм Полянським очистила горище цього храму від гуано рукокрилих. (https://www.bat4man.org.ua/?p=1018)

Продовжити читання “Досліджено унікальний храм у Золотареві”

Дослідження життєвого простору сакральної архітектури Хустщини

23-25 вересня здійснили наступний етап дослідження кажанів та птахів, які живуть на вежах та горищах храмів. Цього разу експедиція відбулась на Хустщині.

Було досліджено 29 храмів. А за весь літньо-осінній період експедицій разом – 85 храмів чотирьох конфесій (римо-католицьких, греко-католицьких, православних та реформатських) Закарпаття.

Продовжити читання “Дослідження життєвого простору сакральної архітектури Хустщини”

Виставку «Повітряні акробати ночі» презентовано у Синевирсько-Полянському закладі загальної середньої освіти


Національний природний парк “Синевир” презентував виставку «Повітряні акробати ночі» у Синевирсько-Полянському закладі загальної середньої освіти. Працівники природно-заповідної установи розповіли школярам про дивовижний світ кажанів, який дуже цікавий, але надзвичайно вразливий. Ці живі істоти чутливі до найменших змін у природі. Популяції кажанів зменшуються. Презентована виставка має за мету привернути увагу до захисту кажанів шляхом спільного впровадження методів охорони тварин та підвищення обізнаності про них. У Синевирсько-Полянському закладі загальної середньої освіти молодь і вчителі мають нагоду знайомитися з виставкою впродовж вересня, відтак вона буде передана у іншу школу. Впродовж року експозиція буде презентована у всіх школах регіону національного природного парку «Синевир».Виставка надана Інститутом еколого-релігійних студій в рамках проєкту «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник Александр Бокотей)

Продовжити читання “Виставку «Повітряні акробати ночі» презентовано у Синевирсько-Полянському закладі загальної середньої освіти”

Вересневе дослідження кажанів у храмах гірських районів Закарпаття

Цього разу участь у науковій триденній експедиції взяли Біланич Михайло (співробітник Інституту еколого-релігійних студій) разом зі старший науковим співробітником  Інституту екології Карпат Національної академії наук України – Андрієм-Тарасом Баштою, провідним науковцем у сфері дослідження птахів та рукокрилих та орнітологом з м. Берегова Леонідом Покритюком.

Під час експедиції дослідницькою групою були обстежені наступні храми (багато з яких є дерев’яними) в районі від м. Мукачева до села Синевирська поляна (Міжгірщина, Хустський р-н):

Греко-католицькі:  церква Різдва  Богородиці (м.Мукачево, мікрорайон Росвигово), церква Петра і Павла (с. Нижні ворота), храм Вознесіння Господнього (смт. Воловець), церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Пилипець), церква св. Миколая (с. Ізки),  церква Покрови Пресвятої Богородиці (с. Синевирська поляна), церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Синевир), Храм Преображення (с.Колочава, вул. Дружби),  Введення Пресвятої Богородиці (с. Негровець), храм  Успіння Пресвятої Богородиці (с. Негровець), церква св. Архистратига Михаїла (м.Міжгір’я), храм св. Миколая (с. Лозянське), церква св. Вознесіння. Лозянський, церква  св  архангела Михаїла, дерев’яна церква св. Димитрія (с. Репинне).

Продовжити читання “Вересневе дослідження кажанів у храмах гірських районів Закарпаття”

Анонс. Початок четвертого етапу експедиції по дослідженню біорізноманіття рукокрилих кажанів у 2021 році

З 8 по 10 вересня працівники Інституту еколого-релігійних студій разом з партнерами проєкту  Андрієм-Тарасом Баштою, Леонідом Покритюком продовжать роботу по дослідженню сакральних споруд на біорізноманіття кажанів.

Наразі планується обстеження храмів гірських і передгірних районів Закарпаття (Міжгірського, Свалявського та ін).

Дослідження проводитиметься в рамках проєкту – «Підвищення екологічної обізнаності місцевого населення шляхом спільного збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» (керівник – Олександр Бокотей).


Інформаційна служба ІЕРС