Круглий стіл з релігійною громадою по захисту кажанів

Сьогодні, 26 лютого в Резиденції Мукачівських єпископів за адресою м.Ужгород, пл.А.Бачинського 1а – відбувся круглий стіл за результатами першого етапу реалізації проекту HUSKROUA/1702/6.1/0021 BAT4MAN “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за співфінансування Європейського Союзу.

Проект BAT4MAN є логічним продовженням співпраці з німецькими партнерами з Союзу охорони природи Німеччини (NABU), які результативно впроваджують більше 20-ти років проект «Lebensaum Kirchturm» (Життєвий простір церковної вежі). Оскільки саме в вежах сакральних споруд протягом століть, без значного антропогенного тиску, сформувався корінний набір рідкісних видів тварин, які в інших місцях зникли або стали рідкісними.

Круглий стіл розпочався за благословенням Голови Комісії з питань екології Мукачівської греко-католицької єпархії владики Ніла. Владика наголосив на важливості даного заходу – оскільки завданням Комісії з екології є поглиблення екологічної свідомості вірників і всіх людей доброї волі на основі екологічного вчення Церкви. Також Єпископ Ніл наголосив на важливості екологічних зобовязань Церкви і розповів про актуальні екологічні ініціативи МГКЄ протягом останнього часу.

Владика Ніл зробив приємний сюрприз у вигляді подячного листа від Мукачівської Греко-Католицької єпархії і нагородив Тимофеєву Ольгу Олександрівну – члена Комісії з питань екології МГКЄ, знану освітянку, журналістку, викладачку Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, авторку багатьох навчально-методичних посібників і художніх видань для дітей і дорослих – за активну багаторічну співпрацю та високопрофесійне висвітлення питань національного, духовного, екологічного виховання на ТБ і сторінках всеукраїнських та зарубіжних видань і фахових часописів. Він високо відзначив особливий внесок пані Ольги в розвиток духовної поезії та її неординарне поєднання у тематиці церковних храмів і природи як храму, створеного Богом.

Зауважимо, що світлини авторства Ольги Тимофеєвої були представлені на круглому столі і на прес-конференції.

Під час проведення круглого столу було висвітлено проміжні результати проекту BAT4MAN в Україні, які досягнуто Інститутом еколого-релігійних студій протягом першого року реалізації за співпраці з релігійними громадами Закарпаття.

Провідні експерти Бокотей Олександр та Башта Андрій-Тарас у своїх доповідях детально прозвітували про передумови виникнення, старт та перебіг проекту. Цікаво, що ідея проекту була позичена в партнерів з NABU, а перша спроба подати заявку на Конкурс безрезультатно була здійснена ще в 2017 році. Тоді заявка не добрала всього 2 бали з 30-ти на Конкурсі проектів Програми ЕС PL-BY-UA 2014-2020. У 2017-2018 році проходив стажування в NABU за підтримки стипендійної програми DBU (Німецький федеральний екологічний фонд) співробітник Інституту Юрій Васько з темою “Жителі церковних веж”.

Врахувавши всі зауваження експерти з новими зусиллями взялись за роботу і чергова спроба подати заявку на Програму HU-SK-RO-UA 2014-2020 увінчалась успіхом.

Експерти проекту розповіли про рівень координації досліджень з угорськими, словацькими та румунськими партнерами і про проблеми які виникли під час реалізації, здебільшого внаслідок пандемії KOVID-19. Було зроблено детальний аналіз видового різноманіття кажанів та птахів, які проживають у вежах сакральних споруд Закарпаття, а також висвітлили заходи, які проводились з метою їх захисту.

Експертами було проаналізовано ряд чинників які впливають на життєдіяльність колоній кажанів.

Журналісти поставили ряд запитань до експертів проекту, зокрема щодо факторів які пригнічують чисельність рідкісних видів рукокрилих і птахів. Жваву дискусію викликали запитання стосовно пов’язаності світу рукокрилих з виникненням КОВІД-пандемії… на що фахівці дали ґрунтовні заключення і розвіяли всі сумніви.

Проект BAT4MAN реалізується Асоціацією Е-Консалт Сату Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій, Товариством по захисту кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи.

Період реалізації проекту березень 2020- лютий 2022.

Інформаційна служба Інституту еколого-релігійних студій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.