Загальною метою проєкту BAT4MAN є підтримка сталого використання навколишнього середовища в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України шляхом спільного захисту кажанів у рамках активних природоохоронних дій, кампанії з підвищення обізнаності громадськості та поширення кращих практик для місцевих громад.

Проєкт відповідає меті та завданням програми завдяки ефективному транскордонному співробітництву партнерів, що ініціює прогрес у сферах існуючих екологічних труднощів та підтримує збереження та стале використання спільних природних цінностей у транскордонній зоні.

Проєкт виконується організацією Є-Консалт Сату-Маре у партнерстві з Інститутом еколого-релігійних студій (Україна), Товариством охорони кажанів Словаччини та Угорською асоціацією орнітології та охорони природи. Проєкт профінансований програмою транскордонного співробітництва Hungary – Slovakia – Romania – Ukraine ENI CBC Programme 2014-2020 (www.huskroua-cbc.net).

Деталі проєкту: Цей проєкт сформувався через негативне ставлення великої групи місцевих жителів транскордонної зони до кажанів. Це може призвести до деградації природних джерел, порушуючи стійкість екосистеми на цільових територіях Угорщини, Румунії, Словаччини та України. Кажани є ключовим елементом екосистеми, оскільки вони безпосередньо відповідають за боротьбу зі шкідниками сільського господарства (споживають комах). Завдяки створеним людьми міфам і казкам кажани стають об’єктами упереджень. Зникнення навіть одного виду кажанів призведе до величезних екологічних втрат і широкомасштабного колапсу екосистеми.

Цей проект був зосереджений на захисті кажанів у цільовому регіоні шляхом конкретних природоохоронних заходів, таких як:

• належна оцінка популяції кажанів, що знаходяться під загрозою зникнення;

• створення альтернативних укриттів для колоній рукокрилих (бет-бокси).

Проект також звертає увагу на збереження культурних цінностей, таких як охорона релігійних об’єктів у церквах (очищення церков від гуано кажанів).

В рамках проєкту проведені наступні інформаційні заходи: пересувні виставки, спільні майстер-класи з виготовлення бет-боксів, документальний фільм, присвячений проекту, публікації для дітей та посібники з передового досвіду з питань захисту кажанів.

Результати проєкту:

Термін реалізації проєкту був продовжений у зв’язку з пандемією та агресією Росії в Україні. Це стало викликом для усієї команди проєкту і спонукало якнайкраще керувати проєктом так, щоб до кінця реалізації партнерство досягло заявлених результатів.

Було проведено широкомасштабну оцінку колоній рукокрилих із записом даних щодо розподілу колоній, їх природоохоронного статусу та можливих загрозливих факторів у зоні транскордонного проекту. На основі результатів опитування партнерство провело важливі дослідження щодо кореляції між температурою, вологістю, зовнішнім освітленням і активністю кажанів.

Через розміщення бет-боксів (штучних притулків), створення нових отворів у кількох будівлях було створено 200 відповідних притулків для колоній кажанів на території 4 країн. Це пропонує адекватні та довготривалі місця відпочинку для кажанів, тим самим забезпечуючи збереження популяцій у цільовій зоні.

Завдяки різним заходам було забезпечено довготривалий захист 220 колоній рукокрилих на транскордонній території. Видалення гуано кажанів з кількох горищ посилило сприйняття рукокрилих спільнотами. Попереджувальні таблички, розміщені на вході, привертатимуть увагу відвідувачів і працівників.

Партнери підготували виставку на основі спільних розроблених ідей з метою пояснення цінності кажанів. Виставки доповнені інструментами розвитку навичок та інтерактивними елементами. У кожній країні-учасниці виставку переміщали від одного населеного пункту до іншого. Доповнив інструментарій екологічного виховання робочий зошит для дітей про кажанів. Також партнери підготували рекомендації щодо захисту кажанів, у якому представлені рішення щодо захисту кажанів, поради та рекомендації для реноваторів/спеціалістів/зацікавлених сторін.

Партнерами було організовано понад 20 майстер-класів із виготовлення бет-боксів, де місцевим жителям пропонувалися тренінги зі створення бет-боксів та інших методів збереження рукокрилих.

Просвітницька кампанія охопила близько 6000 людей з інформацією про екосистемні послуги кажанів, важливість їх охорони.

На місцевому рівні видимість забезпечуватимуть інформаційні панелі про важливість кажанів, розміщені в громадських місцях.

Видимість проєкту та його активностей відображалася на офіційному веб-сайті проекту https://bat4man.ecoedu.ro/, на якому розміщена уся важлива інформація про проєкт та програму. Веб-камера Life-stream була розміщена в колоніях кажанів для спостереження за кажанами в Угорщині, Словаччині та Румунії. Люди можуть спостерігати за життя кажанів, і завдяки цьому вони можуть легко познайомитися з ними.

Партнери зі Словаччини та України успішно створили туристичну карту для любителів рукокрилих, на якій позначені місця проєктної діяльності: населені пункти, де проведені дослідження, де встановлені інформаційні стенди та попереджувальні таблиці, де встановлені бет-бокси, де була відкрита переносна виставка. Для забезпечення видимості проєкту та масштабного внеску ЄС у його фінансування було створено профіль у Facebook. На цій сторінці партнери регулярно публікували основні досягнення проекту. Головним партнером знято документальний фільм про проєкт, який інформує глядачів про мету, завдання та діяльність партнерів в проєкті. 15-хвилинний фільм інформує про екологічну та економічну важливість кажанів, необхідність їх збереження та хороші практики для місцевих громад. Знімки були зроблені в кожній країні в зоні реалізації проєкту, і доступні онлайн у 5 різних мовних версіях: англійською, румунською, українською, словацькою та угорською на сайті нашого проєкту.

Для детальнішої інформації: Олександр Бокотей –  iers@ircef.org, директор Інституту еколого-релігійних студій

Цей матеріал створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Інституту еколого-релігійних студій і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.