“Збережемо рукокрилих Закарпаття”: воркшоп для дітей з християнського табору в м. Мукачево

“Одностайними є наші переживання стосовно небезпеки знищення створіння. Людина отримала його, щоб могти здійснити Божий план…”
Відповідальність за створіння у вченні Папи Венедикта XVI, – 2012. – С.30-31.

Рукокрилі – єдині ссавці у світі, здатні до активного польоту. Для орієнтування в просторі вони користуються складними механізмами ехолокації. Усього вченими вивчено і описано близько 1100 видів рукокрилих. І лише три з них відносяться до вампірів, в їх раціон входить свіжа кров. Але вони нападають на людину надзвичайно рідко, віддаючи перевагу крові сплячої великої рогатої худоби.

Жоден з видів летючих мишей не несе загрози людині, хоча під час укусу можуть переносити різні захворювання (тому потрібно бути з ними обережними, не брати голіруч, лиш у рукавицях або з допомогою якоїсь цупкої тканини). Близько половини всіх існуючих нині видів кажанів знаходяться на межі вимирання і занесені до Червоної книги.

Більшість видів кажанів, які представлені на території України, охороняється Законом України. Кажани дуже вразливі види тварин, котрі характеризуються дуже низькою плодючістю: як правило, самка народжує всього одне дитинча на рік! До речі, як і інші ссавці, самки вигодовують своїх малят грудним молоком, а не комахами.

Користь кажанів важко переоцінити. Впродовж теплого періоду року лише одна невелика колонія рукокрилих (20-40 особин) може спожити від 60 до 150 тисяч комах, загальною вагою близько 15 кілограмів. І що особливо важливо, вони живляться комахами сутінково-нічного типу активності, яких птахи практично не споживають. Ті кажани, що харчуються нектаром, беруть активну участь у запиленні рослин. У кажанів дуже мало природних ворогів, лише іноді вони стають здобич сов, денних хижих птахів, лисиць. А от найбільшою загрозою для них є хвороби та людська діяльність. Серед основних загроз для популяцій кажанів є деградація біотопів та застосування деяких пестицидів. Навіть розвиток вітрової енергетики (у разі неправильного вибору місця розміщення вітрової електростанції) несе серйозні загрози популяціям рукокрилих.

Тому їх потрібно оберігати. Адже, причини їх зникнення іноді досить банальні, зокрема елементарна неграмотність і забобони людей. Серед інших причин: вирубування дуплистих дерев (деякі види кажанів селиться в дуплах), застосування різних отрутохімікатів та відсутність придатних місць для проживання.

Для того, щоб суспільство дізналось про ці всі особливості кажанів та було вмотивоване їх берегти, Інститут еколого-релігійних студій провів низку заходів – воркшопів для молоді протягом двох років у різних навчальних закладах Закарпаття та при парафіях багатьох храмів. Таким був і сьогоднішній ворк-шоп з майстер-класом для молоді, яка відпочиває в таборі при парафії Собор святих Кирила і Мефодія, що у мікрорайоні Росвигово міста Мукачева. Провів захід тренер Михайло Біланич, завідувач сектору природи Закарпатського обласного краєзнавчого музею, експерт Інституту еколого-релігійних студій.

Під час заходу учасники мали змогу попрактикуватися у монтуванні bat-боксів (будиночків для кажанів). Після його монтування молодь з радістю розфарбувала ці гніздові конструкції для кажанів. .Влітку кажани розмножуються і такі бет-бокси сприяють можливості прихистку їхнім колоніям самок. Тому вони грають роль ніби пологових будинків для рукокрилих. Встановлюються такі гніздові конструкції в парках, садах, на горищах чи стінах будинків.

Від місця їх встановлення може залежати їх конструкція та матеріали, з яких їх виготовлено. В майбутньому вироби будуть встановлені на горищах чи вежах Закарпатських храмів і розширюватимуть та вдосконалюватимуть життєвий простір для рукокрилих. А один такий бе-бокс буде встановлений на горищі старої каплички, яка стоїть поруч з величним храмом греко-католицької парафії Собору святих Кирила і Мефодія.

Всі учасники заходу отримали значки та наклейки із символічними зображеннями кажанів, а також попрацювали з посібниками “БатМанія”, опублікованими в процесі та на основі результатів трирічного дослідження кажанів на Закарпатті (2020-2022 рр.)

Захід проведено в рамках реалізації проєкту HUSKROUA/1702/6.1/0021 Bat4man “Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. (Відповідальний – Олександр Бокотей – керівник ГО «Інститут еколого-релігійних студій»).

Цей матеріал підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю бенефіціарів проєкту та не обов’язково відбиває погляди Європейського Союзу.

Інформаційна служба ІЕРС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.